Brezová pod Bradlom

Pozorovateľňa Okno na Bradlo s výhľadom na Mohylu Štefánika


V stredu 20.septembra 2023 bude predstavení projekt Okno na Bradlo. Pozorovateľňa s výhľadom na Mohylu M.R. Štefánika. NaZahori.sk o tom informovalo občianske združenie Osobnosti pod Bradlom.

Okno na Bradlo aj prístrešok pre turistov

Trasa od Námestia M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom 400 m revitalizovaným chodníkom po Záhumní, na poli pod Barancom.

Pozorovateľňu Okno na Bradlo navrhol prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek ako minimalistickú drevenú konštrukciu s čistými detailmi bez rušivých prvkov. Táto pokorná konštrukcia zarámovala výhľad na Bradlo s Mohylou generála Milana Rastislava Štefánika i na Brezovsko-vrbovskú bránu. Je pre všetkých – obyvateľov mesta i jeho návštevníkov, a môže poskytnúť prístrešok i pre turistov putujúcich po Ceste hrdinov SNP.

Brezovsko-vrbovská brána

Brezovsko-vrbovská brána je jedným z troch hlavných prechodov cez pohorie Malé Karpaty (ďalšími sú Biela hora a Pezinská Baba).

Vedie zo Záhoria dolinou Brezovského potoka, pokračuje obcou Košariská, údolím Holešky a vo Vrbovom vyústi do Považia. Najvyšší bod Brezovsko-vrbovskej brány s výškou 350 m n. m. leží v obci Košariská, v sedle medzi masívom Bradla (s najvyšším vrcholom 543 m n. m.) a vrchmi na severnom okraji Brezovských Karpát (najvyšší – Vysoká hora 558 m n. m.).

Ľudia cez Brezovsko-vrbovskú bránu prechádzajú už tisícky rokov, od praveku až po dnešok. Dokazuje to celý rad archeologických nálezísk, najmä výšinné opevnené polohy koncentrované pri vstupoch do brány: praveká eneolitická opevnená poloha Baranec a stredoveký hrádok Ostriež pri západnom vstupe, praveké valové opevnenie Tlstá hora a stredoveký hrádok Čerenec pri východnom vstupe. V strednej časti brány dominovalo praveké až včasnostredoveké hradisko Hrádok. Bránou tiahli i vojenské jednotky a odohrali sa tu viaceré boje – spomeňme protihabsburské povstanie Františka Rákocziho II., hurbanovské povstanie r. 1848, partizánske boje v II. svetovej vojne. Naposledy, v auguste 1968, bránou prechádzali invázne vojská.

Štatút chránenej krajinnej oblasti

Vysokú kvalitu okolitého prírodného prostredia dokladá skutočnosť, že jeho časť patriaca Malým Karpatom má štatút chránenej krajinnej oblasti. V lesoch prevládajú listnáče, predovšetkým buk, hrab a dub. Z ihličnatých drevín je vo vyšších polohách zastúpený smrek obyčajný, borovica lesná a smrekovec.

Fauna sa vyznačuje druhovou bohatosťou. Z hmyzu možno spomenúť fúzače, bystrušky či motýle perlovce; z obojživelníkov a plazov salamandru škvrnitú, mloka horského, jaštericu zelenú; z vtákov skaliara pestrého, strakoša obyčajného; z cicavcov ježa bledého, piskora lesného, plcha lesného, vevericu stromovú, srnu lesnú, jeleňa lesného, divú sviňu, líšku obyčajnú, mačku divú.


Angelika Kmecová

Recent Posts

Mikuláš rozsvieti vianočný stromček v Senici

Mesto Senica pozýva na tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka, ktoré sa uskutoční v piatok 6. decembra…

21 hodín ago

Senica: Pre vandalizmus končia zdieľané bicykle v časti Kolónia

Úspešná premiérová sezóna zdieľaných bicyklov Senica BAJK, ktoré zabezpečuje mesto prostredníctvom Sociálneho podniku mesta Senica,…

22 hodín ago

Záhorie: Pri úteku pred políciou jedného z nich zrazil vlak

Polícia prijala včera v poobedňajších hodinách oznámenie o zrazenej osobe na železničnej trati v okrese…

23 hodín ago

Rast miezd spomalil, stavebníctvo zaostáva

V septembri došlo k nárastu miezd, avšak tempo ich rastu v polovici sledovaných odvetví zaostalo…

1 deň ago

Kostol Mena Panny Márie vo Veľkých Levároch

Kostol Mena Panny Márie vo Veľkých Levároch: Veľké Leváre už v roku 1397 mali kostol. Stál…

1 deň ago

Do súťaže o naj foto Záhoria a Kopaníc sa môžeš zapojiť až do konca roka

Najkrajšie fotografie z regiónov za rok 2024: Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila…

2 dni ago