Pre víchricu Nadia vydaná na nedeľu pre Záhorie a Kopanice výstraha 2. stupňa


Víchrica Nadia začne úradovať v Európe už v sobotu večer. Silnieť začne vietor na našom území už v noci zo soboty na nedeľu, avšak tie najvýraznejšie poryvy vetra sa očakávajú v priebehu nedele 30.1.2022. Pozor si treba dávať na Záhorí a Kopaniciach aj na poľadovicu.

„Čaká nás jedna z najnebezpečnejších situácii za uplynulé mesiace, očakávajú sa aj materiálne škody. Na vine bude silný tlakový gradient medzi tlakovou výšou, ktorá sa nad Európu tlačí z Atlantiku a tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať zo Škandinávie nad Pobaltie. Rozdiel v tlaku medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi bude až 60 hPa. Západ a sever Slovenska by mali patriť k najpostihnutejším regiónom,informuje o tom portál www.imeteo.sk

zdroj: shmu.sk

Výstraha 2.st. pre Záhorie a Kopanice pre silný vietor

Výstraha je vydaná www.shmu.sk na 30.1.2022 od 09:00 h do 16:00 h

V okresoch Malacky, Senica, Skalica na Záhorí a na Myjavsku sa očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť aspoň 16 m/s (60 km/h) a/alebo krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 23 – 28 m/s (85 – 100 km/h).

Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Ilustračné foto ´poľadovica cesty zdroj: FB
Ilustračné foto ´poľadovica cesty zdroj: FB

Výstraha 1.st. pre Záhorie a Kopanice pre poľadovicu

Výstraha je vydaná www.shmu.sk od 29.1. od 20:00 h do 30.1. 2022 do 09:00 h

Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..).
Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

zdroj: imeteo.sk a SHMU


Pridaj komentár