Senica sa stala súčasťou medzinárodného projektu ReBioClim

NaZahori.sk - Vlado Miček

Mesto Senica sa stalo súčasťou prestížnej spoločnosti európskych miest a vedeckých inštitúcií z piatich krajín v rámci medzinárodného projektu s názvom ReBioClim, ktorý sa zameriava na obnovu mestských tokov s cieľom podporiť biodiverzitu, adaptáciu na klimatické zmeny a zlepšiť kvalitu života v mestách. V rámci projektu sa v Senici vzorovo zrevitalizuje 150-metrový úsek Teplice. Informovala o tom hovorkyňa mesta Senica Tatiana Moravcová.

Teplica Senica

Seničanov čaká dotazníkový prieskum

Senica bude v prvej fáze projektu zapojená do vedeckej časti, ktorej výstupom bude príručka s osvedčenými postupmi na obnovu tokov slúžiaca ako návod pre odborníkov a mestá v celej Európe. Obyvateľov Senice čaká dotazníkový prieskum týkajúci sa možných úprav existujúceho vodného toku Teplice. V rámci druhej fázy bude v meste zrealizovaná praktická ukážka vzorovej revitalizácie Teplice v dĺžke cca 150 m v centrálnej časti mestského parku.

Mestské toky sa kvôli ekonomickému tlaku na pôdu stávajú čoraz viac neviditeľnými. Sú nadmerne zastavané, kanalizované alebo degradované, upravované a zrovnávané do umelých korýt. V ére globálneho otepľovania, klesajúcej biodiverzity a pretrvávajúceho tlaku urbanizácie je revitalizácia mestských tokov veľmi dôležitá. Potoky v sídlach tvoria zelené a modré koridory, ktoré zmierňujú klímu v prehriatych mestách, osviežujú ovzdušie, spájajú rastlinné a živočíšne biotopy a podporujú ich rozmanitosť. Pre obyvateľov miest sú dôležitými rekreačnými a relaxačnými zónami. Tieto funkcie mestských potokov je potrebné opäť v sídlach obnoviť.

Medzinárodná spolupráca miest, univerzít a firiem

K takémuto obnoveniu mestských tokov sa podujali mestá: Senica, Drážďany, Poznaň a Jablonec nad Nisou. Na vzorových revitalizáciách vodných tokov budú spolupracovať s vedcami z univerzít z Drážďan, Ústí nad Labem, Bratislavy, holandského Delftu a Poznane, ako aj s odborníkmi zo slovenskej riečnej kliniky ALCEDO RIVER CLINIC s.r.o. a poľskej firmy Aquanet Retencja Sp. z o.o.

Primátor mesta Senica Martin Džačovský, ktorý si uvedomuje dôležitosť tejto iniciatívy, uviedol: „Projekt ReBioClim je pre naše mesto jedinečnou príležitosťou ukázať, že aj menšie mestá môžu byť príkladom v oblasti ekologických a klimatických opatrení. Verím, že praktická ukážka revitalizácie časti Teplice bude dobrým príkladom aj pre iné mestá, prinesie na tomto úseku v centrálnej časti parku nielen zlepšenie prostredia, ale aj nový priestor pre obyvateľov na relax a oddych.“

Postoje a preferencie obyvateľov Senice

V prvej teoretickej fáze vypracuje skupina odborníkov príručku preferovaných osvedčených postupov s praktickými usmerneniami na obnovu tokov, ktoré posilňujú biodiverzitu a ekosystémové služby v mestách. Príručka sa bude opierať o praktické návrhy revitalizácií potokov v Drážďanoch, Jablonci nad Nisou, Poznani a v Senici. Venovať sa bude aj problémom z oblasti inštitucionálnych postupov v zapojených krajinách, otázkam ochrany pred povodňami, vlastníckym právam, nevyhnutným súhlasom a povoleniam, či prekážkam vyplývajúcim zo záujmov zainteresovaných skupín. Príručka bude určená odborníkom z praxe, zamestnancom miest, obcí a rozhodovacím orgánom z oblasti mestského plánovania. 

„Projekt odštartoval v mesiaci jún úvodným podujatím v meste Jablonec nad Nisou za účasti všetkých projektových partnerov. Našou prvou pracovnou úlohou bude zrealizovať medzi obyvateľmi verejný prieskum k obnove potoka Teplica v mestskom parku. Jeho cieľom bude zistiť postoje a preferencie našich obyvateľov k možným úpravám existujúceho vodného toku. Dotazníkový prieskum zrealizujeme počas jesene tohto roku,“ informovala o úvodnej fáze projektu projektová manažérka Ľubica Kadlec Melišová z Mestského úradu Senica.

Ukážky praktických riešení v Senici a Drážďanoch

Druhá časť projektu bude zameraná na ukážky praktických riešení, ktoré budú realizované na častiach vodných tokov v Drážďanoch a Senici. Revitalizácia vzorového úseku potoka Teplica je naplánovaná na rok 2026. Zameraná bude na úsek dlhý približne 150 metrov v centrálnej časti mestského parku. Jej cieľom bude obnoviť prirodzený tok a okolitý ekosystém tak, aby sa stala Teplica nielen estetickým prvkom, ale aj dôležitým prírodným koridorom, ktorý pomôže zlepšiť mikroklímu v okolí a podporí rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov.

Tento projekt je podporený z programu Interreg CENTRAL EUROPE a spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Pre Senicu je to jedinečná príležitosť, ako prispieť k vytváraniu zelenších a udržateľnejších miest v celej Európe.

Viac info o projekte na: www.interreg-central.eu/projects/rebioclim


Pridaj komentár