Slováci míňajú na potraviny viac ako zvyšok EÚ!


Slováci míňajú na potraviny pätinu z rodinných rozpočtov, čo je výrazne viac ako priemer v Európskej únii. Priemerná slovenská domácnosť investuje takmer 20 % svojich mesačných výdavkov do potravín. V porovnaní s európskym priemerom, ktorý podľa Eurostatu predstavuje približne 14 %, je to značný rozdiel. Analytička Eva Sadovská z Wood&Company upozorňuje: “Ceny potravín na Slovensku sú, spolu s Francúzskom, ôsme najvyššie v EÚ.

Prečo sú potraviny na Slovensku také drahé?

V roku 2022 ceny potravín na Slovensku prvýkrát prekročili priemer EÚ o 1,9 %, a v roku 2023 dokonca o 6,7 %. V susedných krajinách Vyšehradskej štvorky sú potraviny lacnejšie – v Maďarsku o 5 %, v Českej republike o 7 % a v Poľsku až o 27 %. “Inflácia potravín na Slovensku dosiahla rekordné úrovne v rokoch 2022 a 2023, ale v roku 2024 už rast cien spomalil,” dodáva Sadovská.

Plytvanie potravinami: Ekologický a ekonomický problém

Napriek vysokým cenám potravín Slováci nimi plytvajú. V roku 2021 pripadalo na jedného obyvateľa 99 kilogramov potravinového odpadu, pričom domácnosti vyprodukovali 67 % z tohto množstva. “Plytvanie potravinami je významným znečisťovateľom a tvorcom skleníkových plynov, keď sa nevytriedi a skončí na skládkach,” upozorňuje Sadovská. Priemerný Slovák ročne vyhodí potraviny v hodnote 100 až 150 eur.

Slováci míňajú na potraviny viac ako zvyšok EÚ. Zdroj foto: NaZahori.sk

Sociálne rozdiely v prístupe k potravinám

Zatiaľ čo niektorí Slováci si nemôžu dovoliť poriadny obed, iní potravinami plytvajú. Takmer 18 % slovenských domácností si nemôže dovoliť mäsový obed alebo jeho vegetariánsku alternatívu každý druhý deň. Tento problém najviac postihuje starších ľudí žijúcich osamotene, domácnosti jedného dospelého s maloletými deťmi a domácnosti dvoch dospelých s viac ako tromi deťmi.

Slovenské domácnosti a ich výdavky na potraviny

Slovensko čelí výzve, ako znížiť plytvanie potravinami a zároveň zabezpečiť dostupnosť kvalitných potravín pre všetkých obyvateľov. Je potrebné zvýšiť povedomie o ekologických a ekonomických dôsledkoch plytvania a podporiť iniciatívy, ktoré pomôžu znížiť potravinový odpad. “Je čas konať a zmeniť naše návyky,” uzatvára Sadovská.


Redakcia

Recent Posts

TTSK: Trnavský kraj zorganizoval konferenciu o hraniciach slobody slova

Diskutovali zástupcovia médií, občianska spoločnosť, župan Viskupič aj bývalá premiérka Radičová. V Trnavskom kraji zorganizovali…

6 hodín ago

Tanečná skupina Sonny oslávila 35 rokov úspechov

Tanečná skupina Sonny, známa svojou dlhoročnou tradíciou a úspechmi, oslávila 35. výročie svojho vzniku tradičným…

12 hodín ago

Zmena času už tento víkend: V nedeľu si pospíme dlhšie

Už túto nedeľu nastane každoročná jesenná zmena času. O tretej hodine nadránom si posunieme hodinky…

13 hodín ago

Naša Senica: Mestský časopis, ktorý vychádza už desaťročia

Mestský časopis Naša Senica patrí medzi najdôležitejšie informačné médiá v meste Senica. Tento mesačník vychádza…

14 hodín ago

Štedrý štát: Cirkvi dostanú o 4,6 milióna eur viac

Národná rada Slovenskej republiky posunula do druhého čítania novelu zákona o financovaní cirkví. Za návrh…

16 hodín ago

TTSK: Zastupiteľstvo riešilo pokles výberu daní, či činnosť KIRA

V stredu 23. októbra 2024 sa krajskí poslanci zišli na 15. riadnom zasadnutí Zastupiteľstva Trnavského samosptávneho…

1 deň ago