Slovenská Sahara to sú Šranecké piesky na Záhorí


Slovensko ukrýva mnoho prírodných krás a jednou z nich sú aj Šranecké piesky, prezývané aj Slovenská Sahara. Táto unikátna lokalita sa nachádza medzi Malými Karpatmi a riekou Morava vo vojenskom obvode Záhorie. Šranecké piesky sú rajom pre milovníkov prírody a patrí medzi najrozsiahlejšie pieskové duny v strednej Európe.

Chránený areál

Šranecké piesky boli vyhlásené za chránený areál v roku 2012 a rozprestierajú sa na rozlohe takmer 1000 hektárov. Územie patrí do Chránenej krajinnej oblasti Záhorie a je v správe štátnej ochrany prírody. Na území platí 3. stupeň ochrany a ochranné pásmo nebolo určené.

Šranecké piesky – Slovenská Sahara

Predmet ochrany

Účelom vyhlásenia chráneného areálu je zabezpečenie ochrany biotopov európskeho a národného významu. Medzi ne patria teplomilné ponticko-panónske dubové lesy na spraši a piesku, vnútrozemské panónske pieskové duny, vresoviská a kyslomilné borovicové a dubovo-borovicové lesy. Okrem toho sú tu chránené viaceré druhy európskeho a národného významu.

Fauna a flóra

Slovenská Sahara je domovom pre mnoho vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov. Nájdete tu bociana čierneho, dudka chochlatého, lelka európskeho, roháča veľkého, jaštericu zelenú, mravcolevy a modráčika čiernoškvrnného. Z rastlín sú tu tezdálka piesočná aj lykovec voňavý.

História

Umelo vysadené borovicové lesy, ktoré pieskové duny obkolesujú, dala vysadiť ešte Mária Terézia, aby sa púšť z viatych pieskov viac nerozširovala. Predtým, ako sa Afrikakorps pod velením Erwina Rommela presunul do Afriky, otestoval pripravenosť a priechodnosť svojej vojenskej techniky v náročných pieskových podmienkach. Tieto skúšky sa odohrali počas zimy 1940 až 1941 v oblasti Záhorskej nížiny známej ako Šranecké piesky.

Vďaka tomuto terénu, ktorý sa svojimi vlastnosťami podobá africkému prostrediu, mohol Rommel a jeho jednotky vyhodnotiť schopnosti svojho vybavenia a pripraviť sa tak na neskoršie ťaženie v severnej Afrike. Toto strategické rozhodnutie pomohlo Afrikakorpsu lepšie sa adaptovať na náročné púštne podmienky a zvýšiť svoje šance na úspech v nadchádzajúcich bojoch.

Kedy navštíviť Šranecké piesky

Najlepší čas na návštevu Slovenskej púšte je vtedy, keď neprebiehajú žiadne ostré streľby. Keďže tu stále prebiehajú vojenské cvičenia, vstup nie je povolený každý deň. Pre časť, kde je umožnený vstup, platia časové limity, ktorých rozpis nájdete na stránke Ministerstva obrany SR. Pri návšteve buďte obozretní a dodržiavajte všetky pokyny.

Šranecké piesky sú unikátnou lokalitou

Šranecké piesky sú unikátnou lokalitou, ktorá si zaslúži našu pozornosť a ochranu. Vďaka vojenskej činnosti sa tu zachovávajú životne dôležité biotopy a vzácne druhy fauny a flóry. Ak sa rozhodnete navštíviť túto Slovenskú Saharu, nezabudnite si so sebou vziať dostatok vody a rešpektujte pravidlá vstupu. Odmení sa vám neopakovateľným zážitkom z prírody, ktorá nemá obdobu.


Vlado Miček

Recent Posts

Vianoce v múzeu: Cesta od klasu po chlieb

Vianoce, obdobie tradícií a rodinných stretnutí, ponúkajú nekonečné možnosti na spoznávanie kultúrneho dedičstva. Ak hľadáte…

3 hodiny ago

Predpoveď počasia na víkend: Záhorie a Kopanice očakávajú zmenu

Blížiaci sa víkend prinesie na Záhorie a Kopanice rozmanité počasie. Kým sobota bude prevažne jasná,…

16 hodín ago

Predpoveď počasia na dnes: Záhorie a Kopanice pod závojom oblačnosti

Ak sa dnes pohybujete v regióne Záhoria a Kopaníc, pripravte sa na chladný deň s…

24 hodín ago

FOTO: Zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach

Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. autor Vladimír Miček NaZáhorí

1 deň ago

Magické Vianočné trhy v Skalici: Tradície ožívajú na námestí

Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…

1 deň ago

Aktuálne: Zrážka troch vozidiel na D2 smerom na Záhorie

Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…

2 dni ago