Spoločnosť Kovobel v Senici investovala do špičkového lasera

Kovobel, Senica

Spoločnosť Kovobel, ktorá sídli v Senici, sa rozhodla investovať do najmodernejšieho tube lasera na rezanie laserom. Ide o technologickú špičku talianskej značky Adige, ktorá slúži na spracovanie oceľových, nerezových a hliníkových rúr a jaklov.

Investícia v čase poklesu objednávok

Majiteľ spoločnosti Milan Bella vysvetľuje, že k rozhodnutiu investovať do novej technológie ich viedla snaha rozšíriť portfólio potenciálnych odberateľov, hlavne výrobcov hál a regálových systémov. Tube laser totiž umožňuje opracovávať veci, ktoré iné firmy nedokážu. Zaujímavosťou je, že sa pre túto investíciu rozhodli práve v období poklesu objednávok.

Kovobel, Senica Autor: Vladimír Miček
Kovobel, Senica Autor: Vladimír Miček

Zamestnanci si rýchlo osvojili prácu s novým zariadením

Pre zamestnancov spoločnosti Kovobel nebolo náročné naučiť sa pracovať s novým zariadením. Väčšinou ide o mladých a technologicky zdatných ľudí, ktorí už majú skúsenosti s prácou na laseroch. Nový tube laser pre nich predstavuje skôr výzvu než problém.

Široké možnosti spracovania materiálov

Najmodernejší tube laser umožňuje spracovávať nerezové, hliníkové a oceľové rúry a jakle do priemeru 220 milimetrov. Ide o štvorkilowattový laser fiber, ktorý predstavuje technologický pokrok. Navyše disponuje pohyblivou rezacou hlavou, vďaka čomu dokáže páliť aj pod uhlom.

Kovobel, Senica Autor: Vladimír Miček
Kovobel, Senica Autor: Vladimír Miček

Rýchla inštalácia a spustenie prevádzky

Inštalácia tube lasera trvala iba 2 týždne, čo je rekordne krátka doba. K rýchlemu procesu prispela aj dôkladná príprava zo strany zamestnancov spoločnosti Kovobel. Po týždňovom zaškolení by mala firma spustiť ostrú prevádzku.

Eurofondy ako kľúčový faktor pri rozhodovaní

Dôležitú úlohu pri rozhodovaní o kúpe tube lasera zohrali aj externé zdroje financovania. Spoločnosť Kovobel získala na tento účel eurofondy cez Ministerstvo hospodárstva, ktoré pokryli 45 percent z obstarávacej ceny stroja. Bez tejto podpory by si firma nemohla dovoliť investovať do technológie v hodnote milión eur bez DPH, keďže návratnosť by bola veľmi problematická.


Pridaj komentár