Podľa zverejnených informácií na dopravnom servise Zelená vlna RTVS, je podstatná časť z nich upozornenie na zver v okolí ciest či priamo na komunikáciách, až po nehody spôsobené nimi.
Zrážka so zverou môže byť pre vodiča a posádku veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich.
Zver môže vodičov na ceste prekvapiť najčastejšie skoro ráno alebo večer, kedy prechádza za potravou. To môže byť nebezpečné obzvlášť, keď je tma.
V rizikových oblastiach, ktoré sú označené aj dopravnými značkami, polícia odporúča jazdiť pomalšie. Okrem toho, snaha vyhnúť sa zvery vo vysokej rýchlosti, môže dopadnúť oveľa horšie, ako samotná zrážka. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete.
V prípade lesnej zveri platí, že pri rýchlosti 50 až 60 km/h sa vysoké zviera do kabíny spravidla nedostane. No pri rýchlosti 80 alebo 90 km/h je toto riziko vysoké a hraničí s istotou. Vodič skrátka musí predvídať, iná možnosť tu neexistuje.
Ak zbadáte na ceste zviera v dostatočnom predstihu, pribrzdite alebo úplne zastaňte. Na zviera neblikajte svetlami, pretože ho oslepíte a ostane na ceste stáť. Zviera neobiehajte, ale počkajte, kým prejde a až potom pokračujte v ceste.
Pokiaľ je však stret so zverou neodvratný, mieru stretu sa snažte znížiť, ale vyvarujte sa riskantných manévrov. Nesnažte sa zvieraťu vo vysokej rýchlosti vyhnúť. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere, čo môže mať často horšie následky. Paradoxne teda, čelný stret so zverou je pre posádku bezpečnejší.
Ak sa vám zrážke nepodarilo zabrániť, odstavte vozidlo čo najviac pri krajnici. Zapnite výstražné svetlá, umiestnite za vozidlom bezpečnostný trojuholník a oblečte si reflexnú vestu. Ak pri kolízii došlo k zraneniam pasažierov, poskytnite im prvú pomoc a volajte záchranárov.
So zrazeným zvieraťom nehýbte – ak je živé, mohlo by vás zraniť. Ak by ste si ho dokonca chceli naložiť do auta, obvinili by vás z pytliactva. Právo nakladať s uhynutou zverou má len užívateľ poľovného revíru.
Bezodkladne vytočte 158 a privolajte na miesto nehody políciu. Nemusíte sa obávať, že budete políciou označený za vinníka. Za zrazenie zvieraťa vám nehrozí ani pokuta. Pripravte si doklady od vozidla a správu o nehode. Na mieste počkajte až do jej príchodu.
Stret so zverou polícia vyrieši kontaktovaním lesníkov a v spolupráci so zástupcami príslušného poľovného revíru. Zabezpečí odstránenie prekážky a obnovenie zjazdnosti cesty. Polícia vyhotoví zápis o nehode, ktorý si starostlivo uschovajte. Budete ho potrebovať pri riešení poistnej udalosti.
Následne kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám:
• pomôže s odtiahnutím nepojazdeného vozidla,
• poradí, ako postupovať alebo aký najbližší servis kontaktovať,
• v prípade potreby zabezpečí náhradnú dopravu.
zdroj: MINV a poistenie.sk a Zelená vlna RTVS
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…
Každodenná klasika ráno na cestách zo Záhoria do hlavného mesta, nehoda a kolóny nie len…