Svetový deň proti rakovine: Počet pacientov s rakovinou stúpa

FNsP Skalica

FNsP Skalica

Na Slovensku ročne pribudne viac ako 30.000 ľudí s diagnózou rakovina. Ide o veľmi rozšírené ochorenie, ktoré dnes postihuje už takmer každú rodinu. Na túto tému upozorňuje aj dnešný deň, 4. február, počas ktorého si pripomíname Svetový deň proti rakovine. Cieľom je vzbudiť zamyslenie nad touto chorobou a možnosťami prevencie. NaZahori.sk informovala hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

Medzi najčastejšie diagnózy, s ktorými sa v Onkologickej ambulancii Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica stretávajú, je rakovina konečníka a hrubého čreva. Väčšina ich pacientov je v dôchodkovom veku.

Za účinnú prevenciu sa považuje predovšetkým starostlivosť o zdravie. Zdravý životný štýl predstavujú najmä vhodné stravovacie návyky v kombinácii s dostatkom pohybu. Odporúča sa vo všeobecnosti vyhýbať sa alkoholu, cigaretám a návykovým látkam. Významnú mieru zohráva celkové nastavenie jednotlivca, tzn. schopnosť odbúravať a zvládať stres, ako aj chuť k životu ako takému. Sekundárna prevencia vo forme vyhľadávania a sledovania rizikových skupín s cieľom včasného skríningu nádorového ochorenia je nemenej dôležitá,“ vysvetľuje lekár z onkologickej ambulancie Adrián Nečas.

Podľa slov odborníkov je v rámci samotnej liečby najdôležitejší prístup pacienta a spolupráca s lekárom. „Počet onkologických ochorení stúpa a bude naďalej stúpať s predlžujúcim vekom prežívania obyvateľov. Určujúcim faktorom liečby je štádium ochorenia, v akom bolo pacientovi zistené ochorenie. V prípade rakoviny je prevencia mimoriadne dôležitá, avšak faktom je, že Slováci sa nestavajú k prevencii onkologických ochorení zodpovedne, o čom svedčia nadnárodné štatistiky,“ doplnil onkológ.


Pridaj komentár