Tip na výlet: Pamätihodnosti obce Závod

zdroj fotiek: Obec Závod

Zoznam pamätihodností obce Závod v okrese Malacky.

Prvá písomná zmienka o Závode 

Prvá známa písomná zmienka o Závode (okrem nápisu na starom kostole z roku1339 a potvrdenia existencie starého kostola z roku 1450) je datovaná rokom 1557. Obec sa tu uvádza pod menom ZABOD. Nachádza sa v daňovom súpise poddanských dedín feudálneho panstva hradu Ostrý kameň. Jednou z prvých písomných zmienok sa môžeme stretnúť aj v kanonických vizitáciách Šaštínskeho archidiakonátu.

Zoznam pamätihodností obce Závod

Gotický kostol Navštívenia Panny Márie

Gotický kostol Navštívenia Panny Márie takzvaný starý kostol stojí na cintoríne. Postavený v roku 1339 a zrenovovaný v roku 1777.Vďaka zachovalosti pôvodného stredovekého stavu sa kostol zaraďuje k cenným a hodnotným dokladom stredovekého sakrálneho staviteľstva u nás. Kedysi však bol zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Po vybudovaní nového kostola začal slúžiť, a dodnes slúži ako pohrebná kaplnka.

Novogotický sv. Michala Archanjela

Novogotický sv. Michala Archanjela je z roku 1899. Vybudovaný je v strede dediny, dovtedy na tomto mieste bolo jazero. K jeho vybudovaniu viedla hlavne nedostatočná veľkosť starého, ale aj zákaz pochovávania okolo kostolov. Interiér kostola nadobudol súčasnú podobu roku 1921, kedy bol vymaľovaný.

Traja svätý

Fara

Kaplnka sv. Vendelína

Pastoračné centrum

Starý Kultúrny dom a teraz Lekáreň

Dom z roku 1890 na Družstevnej ulici

zdroj info a foto: Obec Závod www.obeczavod.sk


Pridaj komentár