Trnavská župa bude mať vlastnú električkovú trať až po Skalicu
TRNAVSKÝ ŠINKANZEN: Župa bude mať vlastnú električkovú trať…
V lete začne Trnavská župa stavať úplne prvú krajskú vysokorýchlostnú električkovú trať na Slovensku. Trnavský šinkanzen bude po nej premávať od roku 2038 rýchlosťou 333 km/h.
Ceny lístkov budú paradoxne nižšie ako v prípade klasickej vlakovej a autobusovej dopravy, pričom vedľajším benefitom bude aj zníženie emisií.
Sieť koľajníc bude dlhá viac ako 1.400 kilometrov a bude prechádzať z Dunajskej Stredy, cez Hlohovec, Trnavu, Piešťany až po Skalicu.
Na trati bude premávať 356 párov elektrických súprav, ktoré budú mať po 1.500 miest na sedenie.
Prvoaprílový deň, pozor na to čo čítate alebo počujete…
Prvý apríl: Deň bláznov a vtipkárov
Na Slovensku sa prvoaprílové vtipkovanie rozmohlo v 20. storočí.
Korene Dňa bláznov, alebo aj vtipkárov, siahajú podľa niektorých zdrojov do starej Indie.
Počas veľkolepých karnevalov s maskami mali ich nositelia splniť nezmyselné rozkazy, napríklad obrátiť tok rieky. Kto nedokázal vtipne reagovať, stal sa bláznom osláv. Podobná slávnosť bláznov (festum stultorum, inak nazývaná aj deň roztopaše a smiechu) sa konala aj v starom Ríme.
Prvoaprílové žartovanie nabralo druhý dych v 16. storočí. V mnohých krajinách sa nový rok začínal práve 1. apríla, no francúzsky kráľ Karol IX. to zmenil, keď od roku 1564 ustanovil začiatok roka na deň 1. januára.
Ľudia si zvyčajne na začiatku nového roka posielali dary. V tom čase mali v prevažnej miere podobu potravín. Zmenou termínu začiatku roka sa tradícia obdarúvania neskončila, iba dary na 1. apríla sa postupne menili na symbolické, skôr žartovné – príjemcu mali rozveseliť.
Keďže v apríli sa začínal rybolov, ľudia si často posielali ryby upečené z múky. Vystrihnuté ryby z papiera pripínali nič netušiacim chodcom na kabát.
Postupne sa prvoaprílové žartovanie rozšírilo do všetkých štátov. Od Angličanov prevzali v roku 1631 tradíciu Američania.
Na Slovensku sa prvoaprílové vtipkovanie rozmohlo v 20. storočí.
Každý vie, že na 1. apríla môže kdekoho prekabátiť či “vystreliť” si z niekoho. A tiež vie, že žart z niekoho iného si môže v ten deň urobiť beztrestne. Napríklad, neraz sa učitelia stávajú obeťami vynachádzavosti žiakov. Prípadne médiá vypustia s plnou vážnosťou “kačicu”. Alebo si župa vymyslí vlastnú električkovú trať…
zdroj: TTSK a wikipedia.org a thinkstock.com