Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

TTSK: Budovu Záhorskej knižnici v Senici skrášli mural


Spomedzi 28 návrhov vybrala hodnotiaca komisia víťazný mural, ktorý bude aplikovaný na zrekonštruovanú fasádu Záhorskej knižnice v Senici, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK).

Realizácia tejto nástennej maľby sa očakáva na prelome rokov 2021 a 2022. Cieľom umeleckého diela je zatraktívniť knižnicu v očiach nových čitateľov, ako aj prepojiť literárne umenie s výtvarným. 

„Som rád, že sme dali priestor umelcom a k finálnemu vizuálu muralu Záhorskej knižnice v Senici sme sa dopracovali prostredníctvom verejnej súťaže. Víťazné dielo považujem za moderné. Napriek tomu, že je pomerne abstraktné, je úzko späté s charakterom knižnice. Budovu vizuálne skrášlime po tom, ako fasádu kompletne rekonštruujeme a zateplíme,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič

Verejná súťaž prebiehala od 1. júna do 31. júla 2021. Do hodnotenia postúpilo 28 výtvarných návrhov od 17 autorov. Prvé miesto a honorár 1.500 eur získali výtvarníčky Veronika Obertová a Michaela Čopíková, ktoré tvoria v umeleckom zoskupení Ové Pictures. Druhé miesto s odmenou 700 eur obsadil Emil Taschkovik. Na treťom sa umiestnil Dávid Pogran, ktorý dostane 300 eur. 

„Naším cieľom je zdôrazniť význam našej knižnice ako dôležitej súčasti kultúrnej infraštruktúry v meste Senica a celom záhorskom regióne. Chceme prekonať obraz knižnice ako nudnej inštitúcie, ktorej jedinou úlohou je požičiavanie kníh. Dnešné knižnice by mali byť plné života, vytvárať priestor na stretávanie sa obyvateľov, komunít, ale aj názorov, jednotlivých druhov umenia, našej minulosti i budúcnosti,“ uviedla riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Silvia Sameková

Odborným garantom súťaže bol riaditeľ Záhorskej galérie v Senici Roman Popelár. Členmi hodnotiacej komisie boli aj trnavský vicežupan Pavol Kalman, primátor mesta Senica a župný poslanec Martin Džačovský, riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Silvia Sameková, architekt a autor projektu rekonštrukcie fasády budovy Záhorskej knižnice Martin Čonka, výtvarníčka Natália Žúrková a fotograf a kúrator Martin Kleibl. 

„Umenie chceme priniesť do verejného priestoru v podobe muralu, ktorý bude umeleckým dielom, ale nie náhodným, hoci aj vizuálne atraktívnym, jednorazovým počinom,“ skonštatoval odborný garant súťaže Roman Popelár

V júni tohto roka pribudla v revitalizovanej záhrade knižnice letná čitáreň. Kedykoľvek počas výpožičnej doby si návštevníci môžu posedieť a podebatovať na lavičkách s názvom Twistule.

 


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár