TTSK: Fasáda Záhorskej knižnice v Senici je obnovená

Záhorská knižnica Senica - obnovená fasáda budovy zdroj: TTSK

Budova Záhorskej knižnice v Senici je zateplená, namontované sú prístrešky a upravené sú aj chodníky v jej okolí. Informoval o tom Trnavský samosprávny kraj (TTSK).

TTSK, ktorý je zriaďovateľom Záhorskej knižnice, doteraz preinvestoval v rámci rekonštrukcie takmer 100-tisíc eur a v obnove bude pokračovať aj v novom roku.

Obnovená fasáda budovy Záhorskej knižnice v Senici zdroj: TTSK

Záhorskú knižnicu bude zdobiť mural

Záhorská knižnica so sídlom v Senici v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) vyhlásila verejnú neanonymnú súťaž na výtvarný návrh na mural, ktorý sa bude nachádzať na fasáde budovy Záhorskej knižnice v Senici. 

„Naším cieľom je zdôrazniť význam Záhorskej knižnice ako dôležitej súčasti kultúrnej infraštruktúry v meste Senica a celom záhorskom regióne,“ uviedla Silvia Sameková, riaditeľka Záhorskej knižnice. „Chceme prekonať obraz knižnice ako nudnej inštitúcie, ktorej jedinou úlohou je požičiavanie kníh. Dnešné knižnice by mali byť plné života, vytvárať priestor na stretávanie sa obyvateľov, komunít, ale aj názorov, jednotlivých druhov umenia, našej minulosti i budúcnosti.“ 

Mural ako veľkoplošná nástenná maľba posunie kvalitne zrekonštruovanú, funkcionalistickú budovu z rokov 1937 – 1938 smerom k budúcnosti a prepojí literárne umenie so súčasným výtvarným.

Kvalitné umenie nemusí byť len súčasťou výstavných miestností v galériách: „Chceme ho priniesť do verejného priestoru v podobe muralu, ktorý bude umeleckým dielom, a nie náhodným – hoci aj vizuálne atraktívnym – jednorazovým počinom,“ vyjadril sa Roman Popelár, odborný garant súťaže a riaditeľ Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici. 

Profesionálni výtvarníci mohli svoje návrhy na mural zasielať do konca júla 2021. Hodnotiaca komisia následne vyhodnotila súťaž a vybrala víťaza.

Víťazný návrh

„Novú fasádu budeme na jar zdobiť farebným muralom od výtvarníčiek Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej z OvéPictures. Naším cieľom je aj vďaka nemu do knižnice prilákať nových čitateľov,“ dopĺňa Trnavská župa.


Pridaj komentár