Trnavský samosprávny kraj (TTSK) podporuje rekonštrukciu Synagógy v meste Šaštín Stráže, ktorá bola v roku 2019 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Synagóga, ktorá stojí v Šaštíne od roku 1852 začala chátrať po 2. svetovej vojne, keď sa zo židovskej komunity, ktorá v meste Šaštín-Stráže čítala približne 500 ľudí, vrátilo len pár.
Budova synagógy sa postupne premenila na ruinu, ktorú počas celonárodnej púte v roku 2019 nafotil a prezentoval jej zúfalý stav na svojom profile na sociálnej sieti bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš:“To, čo som po nájdení opustenej synagógy uvidel, ma zhrozilo. Zub času spôsobil, že v tomto bývalom sakrálnom objekte boli na dlážke spadnuté trámy stropu a nedávno odstránený čelný štít. Skrátka podoba ruiny.“
Synagógu v kritickom stave kúpila Gréta Sokolová s priateľom Jozefom Sušilom. “Budovu synagógy sme kúpili v dražbe, keďže susedila s pozemkom, kde sme si kúpili dom, ktorý rekonštruujeme. K budove sme získali aj architektonický návrh, ako by sa dala budova využiť, ale o tom, ako s budovou naložíme, sme ešte neboli rozhodnutí,” povedal vtedy Sušila.
Po tomto statuse sa rozbehol kolotoč udalostí, ktorý dáva nádej, že synagógu sa aspoň čiastočne podarí zachrániť v pôvodnom stave. “Som presvedčený, že keď si budeme uvedomovať to, čo sa stalo židovským spoluobčanom v druhej svetovej vojne a čo sa stalo následne so synagógami, podčiarkne to celú tragédiu holokaustu. Zároveň nás to prijme k tomu, aby sme začali s nimi nakladať iným spôsobom ako doposiaľ,” doplnil Demeš.
V súčasnosti sa z 81 synagóg na Slovensku využíva na zhromaždenia a modlitby židov iba 5. Niektoré synagógy slúžia ako vietnamská reštaurácia či ako posilňovňa s lezeckou stenou alebo ako skladové priestory.
Prostredníctvom grantovej schémy župa finančne prispela k zastrešeniu budovy, vybudovaniu prístupových chodníkov, výrobe vstupných brán a k množstvu ďalších stavebných úprav. “Vďaka minuloročnej podpore z Fondu na rozvoj Trnavského kraja sme podporili aj dokončenie výskumnej práce. Zaujať vás môže napríklad aj nová výstava fotografií synagóg zo Slovenska,” dopĺňa Trnavský samosprávny kraj.
O podporu z Fondu na rozvoj TTSK sa záujemcovia môžu uchádzať aj v aktuálnej výzve.
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…
Každodenná klasika ráno na cestách zo Záhoria do hlavného mesta, nehoda a kolóny nie len…