Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

TTSK: Župa sprostredkovala drevo pre tornádom zničenú južnú Moravu


Trnavský samosprávny kraj (TTSK) inicioval poskytnutie humanitárnej pomoci Juhomoravskému kraju, ktorý na konci júna tohto roka zasiahla ničivá smršť.

Vo štvrtok 5. augusta 2021 župa odovzdala prvú polovicu z približne 300 m3 dreva, ktoré bude použité na rekonštrukciu striech budov Základnej školy U Červených domků v meste Hodonín.

„Hneď po ničivej noci som kontaktoval hajtmana Jana Grolicha a ponúkol mu pomoc v akejkoľvek forme. Následne členovia krízového štábu Juhomoravského kraja usúdili, že najviac pomôže stavebný materiál. Obrátili sa na nás s prosbou o poskytnutie dreva, ktoré je potrebné na opravu striech, no prakticky nie je k dispozícií na trhu. Promptne sme reagovali a skoordinovali zabezpečenie guľatiny v objeme zhruba 12 kamiónov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Dar sprostredkovala trnavská župa v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky a mestom Skalica. Partnerom na českej strane je mesto Hodonín. Jeho druhá polovica bude dodaná v priebehu najbližších dní. 

„Nedokážem si budúcnosť juhu Moravy bez vzájomnej spolupráce s partnerskými regiónmi na Slovensku vôbec predstaviť. Predovšetkým, v okamihoch, keď sa na jednej zo strán hranice stane niečo zlého, vždy si prídeme pomôcť. Keď tu v júni ničilo domy a ľudské osudy tornádo, medzi prvými tu boli aj záchranári a hasiči zo Slovenska. Pomoc hneď ponúkli obce, mestá a kraje. Na obnove poničeného územia pomáhajú doteraz. Chcem sa aj takto za všetko poďakovať. Mať dobrého suseda, akým je Trnavský kraj, je na nezaplatenie,“ skonštatoval námestník hajtmana Juhomoravského kraja Jan Zámečník, ktorý je poverený zabezpečovaním samosprávnych úloh v oblasti regionálneho rozvoja.

„Po dohode s ministerstvom pôdohospodárstva sme zabezpečili objem dreva podľa požiadaviek Juhomoravského kraja. Guľatina je v dohodnutej dĺžke, aby jej využitie bolo čo najúčelnejšie. Následne bude stavebné rezivo v dĺžke 4,5 a 6 metrov použité na konštrukčné a oporné rámy striech,“ povedal poverený generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Tibor Kőszeghy.

Trnavská župa je v kontakte so zástupcami Juhomoravského kraja a je naďalej pripravená pomáhať. Stále platí ponuka poskytnúť krátkodobé aj dlhodobé ubytovanie pre ľudí z postihnutej oblasti, respektíve pomôcť pri odstraňovaní škôd a čistení komunikácií prostredníctvom Správy a údržby ciest TTSK. 


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár