Obec Kopčany získala grant z Fondu na rozvoj Trnavského kraja na projekt s názvom: Prezentácia unikátneho odchytu divých kačíc v Kopčanoch prostredníctvom zábavných a interaktívnych prvkov. Informovala o tom manažérka pre miestny rozvoj Obce Kopčany Erika Okániková.
Projekt je zameraný na vybudovanie verejnej infraštruktúry s cieľom zachovania a prezentácie kultúrneho dedičstva. „Zároveň je cieľom budovať pozitívny vzťah k hodnotám miesta a tvorbe genius loci unikátneho priestoru Pamiatkovej zóny Kopčany. Súčasne výstupmi projektu revitalizujeme a vytvoríme atraktívnejšie verejné priestranstvo,“ uviedla Okániková.
Prvou aktivitou je workshop pre približne 15 osôb s 2 lektormi. “Účastníci kurzu sa naučia pracovať s prírodným materiálom – vŕbovým prútím a to praktickou formou. „Výstupom bude vytvorenie/upletenie “suchej stavby” – tunelov/chobotov ktoré tvorili súčasť metódy odchytu divých kačíc ako unikátnej metódy autora Jacoba Bodena z Nizozemska,“ povedala manažérka pre miestny rozvoj.
Do “chobotov” z prútia boli na vodnú plochu nalákané divé kačky vháňané. Tieto sa na konci zužovali a boli ukončené sieťami do ktorých sa nakoniec divé kačky chytili. Pletené choboty z prútia budú robené v životnej veľkosti cca 160- 170 cm vysoké v najvyššom bode a cca 100-110 cm široké spolu 2 kusy.
Upletené suché stavby – choboty budú doplnené o jednoduché drevené lavice ktoré budú lemovať akoby vodnú plochu. Spolu tento priestor bude okrem prezentácie metódy odchytu divých kačíc slúžiť ako zábavný interaktívny prvok v Pamiatkovej zóne medzi stavbou Kačenárne a lesíkom s pôvodnou vodnou plochou.
Druhou aktivitou je maketa areálu Kačenárne s rybníkom. V území žije modelár ktorý vytvoril už niekoľko makiet historických objektov nášho regiónu. „Vytvorí maketu celého areálu Kačenárne – umelej vodnej plochy s chobotmi a samotnou stavbou. Na tejto makete budú sprievodcovia Pamiatkovej zóny Kopčany názorne demonštrovať návštevníkom ako majer fungoval a ako bol dispozične usporiadaný,“ prezradila Okániková.
Maketa bude mať rozmery približne 300 cm x 100 cm bude vyrobená z rôznych materiálov. Podklad bude z polystyrénu, budovy z tvrdeného kartónu, odchytové oblúky tzv. choboty z prírodného materiálu a pletiva príroda (stromy kríky) z modelárskeho materiálu, kačky a postavy obsluhy a zamestnancov Kačenárne -modelárske figúrky z umelej hmoty. Maketa bude v Kačenárni na 1. poschodí vedľa etnografickej expozície o histórii obce a nálezoch z obdobia veľkej Moravy.
Cieľom projektu je zábavnou a interaktívnou formou prezentovať kultúrne dedičstvo unikátnej technológie odchytu divých kačíc, ktorú na územie holíčskeho panstva do Kopčian priniesol holandský odborník na požiadanie majiteľa holíčskeho panstva – cisára František Štefan I . Lotrinského.
Zahraničná technológia odchytu divých kačíc bola v tom čase – 18. storočí unikátna. „V unikátnosti porovnateľnej vtedajšej dobe sa projektom snažíme túto metódu odprezentovať. Súčasne výstup zrealizovaný formou workshopu pletenia z prútia tradičným spôsobom využívať ako zábavný interaktívny priestor pre deti a mládež. V rámci projektu sa vytvorí miniexpozícia areálu Kačenáreň, kde návštevníkovi vizuálne a zvukovo predstavíme fungovanie areálu na odchyt divých kačíc,“ doplnila Erika Okániková.
Mesto Senica pozýva na tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka, ktoré sa uskutoční v piatok 6. decembra…
Úspešná premiérová sezóna zdieľaných bicyklov Senica BAJK, ktoré zabezpečuje mesto prostredníctvom Sociálneho podniku mesta Senica,…
Polícia prijala včera v poobedňajších hodinách oznámenie o zrazenej osobe na železničnej trati v okrese…
V septembri došlo k nárastu miezd, avšak tempo ich rastu v polovici sledovaných odvetví zaostalo…
Kostol Mena Panny Márie vo Veľkých Levároch: Veľké Leváre už v roku 1397 mali kostol. Stál…
Najkrajšie fotografie z regiónov za rok 2024: Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila…