Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

V skalickej nemocnici používajú na rozbíjanie močových kameňov nový laser


Novú endoskopickú metódu na princípe lasera využívajú urológovia k rozbíjaniu močových kamienkov. NaZahori.sk o tom informuje Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK.

Laserový lúč je dostatočne silný, aby vypálil otvor v oceľovej platni a zároveň dostatočne jemný, aby nepoškodil ani tie najjemnejšie vnútorné štruktúry a tkanivá orgánov pri operačných výkonoch. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, sa používa nový laserový prístrojv operatíve už od apríla tohto roka.

Obnova urologickej techniky bola financovaná v projekte IROP Ministerstva  zdravotníctva SR na modernizáciu ústavných zariadení.„Hodnota laserového generátora Olympus je 57,78 tisíc eur a podiel nemocnice na nákladoch je 10%. Ani zďaleka ale nejde o jediné prístrojové vybavenie, o ktoré sme zvýšili úroveň urologickej operatívy v tomto roku,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica MUDr. Jakub Rybár.

Laserové žiarenie sa uvoľňuje do pacienta prostredníctvom kremenného laserového vlákna a rozrušuje konkrementy (kamienky) v obličkovej panvičke, obličkových kalichoch a močovom mechúre. „Na oddelení urológie budeme laserový generátor používať pri endoskopických zákrokoch u pacientov s obličkovou kolikou,“ priblížil účel použitia novej prístrojovej techniky primár urologického oddelenia MUDr. Ľubomír Uherčík a doplnil: ,,Doteraz sme pri riešení obličkových kolík zapríčinených močovými kameňmi používali sondu na mechanickom princípe rozbíjania konkrementov.“ Laserový systém je výkonnejší, dokáže rozbíjať aj veľmi tvrdé kamene. Naviac riziko poranenia a krvácania sliznice močového traktu je veľmi nízke, keďže laserový lúč sa dá cielenejšie zamerať na konkrétny močový kameň alebo jeho časť.,,Jeho používaním dokážeme skrátiť čas celého operačného zákroku a dokážeme rozdrviť väčšie a tvrdšie kamene ako doteraz. Tým, že riziko krvácania je veľmi nízke, jeho použitie je vhodné aj u pacientov s poruchami zrážanlivosti krvi alebo užívajúcimi lieky na riedenie krvi,“ upresnil MUDr. Uherčík. 

Nová laserová technika sa uplatňuje pri plánovaných aj akútnych zákrokoch. Akútnych je viacej, nakoľko prítomnosť kameňov v močových cestách je vo väčšine prípadov sprevádzaná bolesťou. Obyčajne pacient prichádza do nemocnice s obličkovou kolikou, bolesťou v driekovej oblasti spojenou s ďalšími príznakmi.Samotný výkon sa realizuje v celkovej alebo regionálnej anestézii. Cez močovú rúru sa zavedie endoskopický inštrument – ureterorenoskop do močových ciest a cezeň sa následne zavedie laserové vlákno až ku močovému kamienku. „Energia laseru konkrement rozdrví na menšie úlomky– piesok alebo prach, ktoré následne vyberieme alebo vypláchneme. Vo väčšine prípadov odchádza na druhý deň po operácii pacient domov bez bolestí, bez ťažkostí, bez operačnej jazvy, maximálne so skúmavkou s úlomkami močového kameňa na pamiatku,“ špecifikuje režim zákroku primár.

Laserové riešenie je ideálne pre pacientov s obličkovou kolikou spôsobenou močovými kameňmi do veľkosti cca 2cm, ktoré sú lokalizované v močovode alebo obličke. „Pri väčších konkrementoch v obličke je vhodnejšie použitie ultrazvukového litotriptora, ktorý súbežne cez jednu sondu dodáva riadenú ultrazvukovú a balistickú energiu a zároveň odsáva rozbitý materiál. Celý proces rozbíjania kameňov je s prístrojom novej generácie výrazne, možno o polovicu, kratší,“ uviedol primár urológie a upresnil: „Prístroj v hodnote necelých 50 tisíc eur na rozbíjanie väčších kameňov sme získali už začiatkom roka, ale nakoľko sme boli počas pandémie reprofilizovaní na covidoddelenie, prístrojenaplno požívame v operatíve od júna.V tomto roku sme použili novú operačnú techniku na odstránenie močových kameňov celkovo u 30 pacientov.“


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár