Varovanie: V nedeľu extrémne búrky a vylúčené nie je ani tornádo


Zdroj: iStock

AKTUALITA: V nedeľu dorazia extrémne búrky. Budú páchať veľké škody. Informuje v sobotu večer 31.7.2021 iMeteo.sk.

V nedeľu sa na Slovensku vyskytnú jedny z najsilnejších búrok tohto roka. Prinesú extrémne nárazy vetra a vylúčený nie je ani vznik tornáda. Pred extrémne silnými búrkami na našom území varuje aj Európska služba pre predpoveď búrok ESTOFEX, ktorá vydala najvyšší možný 3. stupeň výstrahy. Viac TU: https://www.imeteo.sk/clanok/aktualita-v-nedelu-dorazia-extremne-burky-budu-pachat-velke-skody

Na prvý augustový deň (1.8.2021) vyhlásili meteorológovia SHMU 2. stupeň výstrahy pred silnými búrkami aj s krupobitím a prívalové dažde. Výstraha platí aj pre Záhorie a Myjavsko.

Pre okresy Skalica, Senica a Malacky na Záhorí a Kopanice platí v nedeľu od skorých ranných hodín výstraha 1. stupňa pred lejakmi a búrkovou činnosťou, od poludnia sa však výstraha zintenzívni na 2. stupeň, ktorý má trvať do 18-tej hodiny.  

Meteorológovia predpovedajú výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h).

                     

Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

zdroj: SHMU  / www.shmu.sk 


Pridaj komentár