Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

VIDEO BSK: Cyklomost už spája Vysokú pri Morave a Marchegg


V utorok 19.10.2021 bola osadená hlavná časť konštrukcie cyklomostu spájajúca brehy obce Vysoká pri Morave na Záhorí a rakúsky Marchegg.

Informuje o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Ponad rieku Morava na Slovensku je to ale už tretí most. Okrem Cyklomostu slobody  “Chucka Norrisa” sa dá prejsť pešo či na bicykli aj z Kopčian v Trnavskom samosprávnom kraji do moravských Mikulčíc.

Ekologická cyklodoprava a turizmus, cezhraničná spolupráca a regionálny rozvoj, vytváranie nadnárodných partnerstiev, ale najmä prepojenie slovenskej strany a rakúskej strany prostredníctvom obcí Vysoká pri Morave a Marchegg. To všetko prinesie v poradí druhý cyklomost cez rieku Morava. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil jeho výstavbu v apríli a dnes bola osadená najdôležitejšia časť a to hlavné pole oceľovej konštrukcie o dĺžke 80 metrov. Vďaka tomu sú už fyzicky spojené oba brehy rieky Moravy.

„Na projekt som veľmi hrdý. Nielen že cez rieku Morava prepojíme medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March, ale umožníme cyklistom i peším spoznávať krásy kraja a zaujímavých zákutí,“ povedal predseda bratislavskykraj Juraj Droba.

Samotný most sa skladá z dvoch takýchto konštrukcií. Predpolia, ktoré sú v imundačnom území sú železobetónové a dnes sa osádzala oceľová časť – tzv. mostovka, ktorá bola zváraná posledné mesiace na rakúskej strane. Celé to realizovali dva žeriavy, jeden z rakúskej a druhý zo slovenskej strany. Mostovka bude dočasne pripevnená na oceľovú časť a samotné nosné lano. Následne bude prebiehať zváranie tejto oceľovej časti. 

Nový most je realizovaný ako 5-poľová konštrukcia s rozpätím hlavného poľa 80 m a oboch predpolí 2×25 m. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška 7 metrov. Celková dĺžka bude 270 metrov a šírka 4 metre.

„Sme radi, že v rámci cezhraničnej spolupráce, regionálneho rozvoja, ako aj rozvoja cykloturistiky, prichádzame do konečnej fázy projektu. Verím, že budúci rok tak obyvatelia Bratislavského kraja, ako aj obyvatelia na druhom brehu rieky Moravy sa budú navzájom navštevovať a budeme ho využívať,“ uzavrela podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová.

Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je v priebehu prvého polroka 2022. Celkové náklady na projekt sú spolu 5.124.098,67 EUR s DPH. Bratislavská župa financuje 2.059.499,09 EUR s DPH. Projekt je financovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

zdroj: BSK  

 

BSK: Už budúci rok na jar spojí brehy rieky Moravy nový cyklomost. Vybudovaný bude medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg.
 
 
 
 
 
 
 
Stavebné práce na projekte cyklolávky medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg sú už v plnom prúde. Pozrite si letecké zábery zo stavby Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).
 
 
 
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal s výstavbou nového cyklomosta cez rieku Moravu, ktorá spojí obce Vysoká pri Morave na Záhorí a rakúsky Marchegg.
 
 
Už od februára tohto roka sa majú rozbehnúť práce na cyklomoste medzi Slovenskom a Rakúskom, ktorý spojí obce Vysoká pri Morave a Marchegg. NaZahori.sk o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho…
{Facebook}https://www.facebook.com/michal.feik/videos/898299367742453{/Facebook}

BSK

KOCR Bratislava region

Pridaj komentár