Video: Dožinky v Turej Lúke odštartujú v sobotu tradične jarmekom


Tradičné Dožinky v Turej Lúke – poďakovanie za úrodu sa budú konať v Myjave cez víkend 14. a 15. augusta 2021.  Informuje o tom mesto Myjava.

Sobotňajší program odštartuje o 10.00 h Dožinkovým jarmekom, koncertom Dychovej hudby Myjavci a ochutnávkou regionálnych špecialít Jak od babičky. V rovnakom čase sa začnú aktivity v oddychovom areáli Padelky. K dispozícii budú tradičné detské ihrisko, minifarma i výstava historickej aj súčasnej poľnohospodárskej techniky.

O 10.30 h si budete môcť pozrieť ukážky tradičných poľných prác v podaní členov FSk Kýčer z Turej Lúky a FS Kopa z Myjavy. Toto pásmo ponesie názov Kosí Jano, mláti Palo a bude obohatené o súťaž v kosení, do ktorej sa môžu zapojiť aj samotní návštevníci Dožinkov. 

Od 11.00 bude program pokračovať detskými tvorivými dielňami a Gurmánskymi hodami v réžii turolúckych poľovníkov. Krátko po poludní, o 12.15 h, si malí návštevníci budú môcť vyskúšať Školičku spevu a tanca. O 13.00 h odovzdajú zástupcovia Centra tradičnej kultúry v Myjave ocenenia za prínos v oblasti rozvoja tradičnej kultúry a o pätnásť minút neskôr bude pódium v Padelkoch patriť Folklórnemu súboru Kopaničiar, Detskému folklórnemu súboru Kopaničiarik a Folklórnej skupine Šulekovo z Hlohovca, ktorí sa predstavia v pásme Na poli vrtkí a v tanci hybkí.

O 14.30 h folkloristi začnú prípravu dožinkových vencov a potom o 15.00 h sa v sprievode vyberú do Gazdovského dvora, aby ich odovzdali gazdovi a dali si oldomáš – tradičné pohostenie po ukončení prác na poli. Od 16.00 h budú v Gazdovskom dvore vyhrávať muzikanti z FSk Šulekovo a Myjavské heligónky.

 Sobotňajšiu ponuku uzavrie Dožinková zábava v Padelkoch s Kopaničiarom, ktorá začne o 19.00 h.

Dožinky oficiálne skončia v nedeľu 2. augusta o 9.30 h Službami Božími v evanjelickom chráme Božom v Turej Lúke. Pôjde o dožinkovú krojovú slávnosť spojenú s poďakovaním za žatvu, na ktorej sa zúčastní aj FS Brezová.

zdroj: Mesto Myjava / www.myjava.sk

archiv 2018 zdroj: NaZahori.sk


Pridaj komentár