V rámci propagácie Archeoparku Mikulčice – Kopčany, ktorý sa nachádza na pomedzí Moravy a Záhoria sa uskutočnilo zaujímavé podujatie, ktoré poodkrylo návštevníkom, ako sa žilo v dávnej minulosti.
V rámci spoločnej propagácie Juhomoravského kraja a Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa v archeoparku uskutočnili Archeologické dni. Počas nich mohli návštevníci zažiť súboje rytierov, vypočuť si dobovú hudbu a spoznať postupy remeselníkov v dobách dávno minulých.
Súčasťou archeoparku na Morave je Slovanské hradište v Mikulčiaciach. “Je významnou kultúrnou pamiatkou predovšetkým vďaka svojmu stavu dochovania. Hradisko zaniklo na začiatku 10. storočia a čo je dôležité nebolo poškodené ďalšou zástavbou a my sa na tomto mieste stretávame s históriou starou približne 1200 rokov,“ povedala vedúca Slovanského hradišťa Gabriela Dreslerová.
„Okrem tohto podujatia sa v rámci projektu pripravila nová brožúra a k nemu pribudlo v auguste aj propagačné video, ktoré poukazuje na to, že Archeopark Mikulčice – Kopčany je miesto, kde si na svoje prídu milovníci dejín, prírody a takisto dobrého vína,“ uviedla Ivana Lukášková z oddelenia cestovného ruchu Juhomoravského kraja.
Za slovenskú stranu je partnerom projektu Trnavský samosprávny kraj. „V roku 2019 sme v rámci cezhraničného programu Interreg dokončili Most Veľkej Moravy, ktorý prepojil slovenskú a moravskú stranu archeoparku, čo prispelo k zvýšenej návštevnosti oboch regiónov. Na slovenskej strane sme predstavili.v rámci tohto malého projektu predstavili Kostol sv. Margity Antiochijskej, ktorý je súčasťou Archeoparku Mikulčice – Kopčany,“ doplnil projektový manažér z TTSK Martin Halabrín.
„Kostolík je jedným z najstarších na Slovensku a podľa posledných výskumov sa jeho vznik datuje niekde v polovici 9. storočia. Slúžil na súkromné účely veľmožovi, jeho rodine a poddaným. Je postavený v románskom slohu a má bohatú freskovú výzdobu,“ prezradila lektorka Záhorského múzea Klaudia Hrušecká.
Na slovenskej strane v súčasnosti prebieha rekonštrukcia ďalšej kultúrnej pamiatky. „Ide o budovu Kačenárne, je rozdelená na dve časti. Prvou je záchrana historickej časti a druhou je oplotenie samotného dvora a hospodársky objekt. V ňom sa plánuje informačné centrum, občerstvenie či sociálne zariadenia pre návštevníkov archeoparku,“ naznačil plány starosta obce Kopčany Dušan Dubecký.
[pinf_eventgallery event=’mikulcice_kopcany_archeologicke_dni20210925′ attr=images mode=lightbox max_images=26 thumb_width=80 ]
V dňoch 13. a 14. novembra 2024 sa v Prírodných liečebných kúpeľoch Smrdáky uskutočnil druhý…
Z dôvodu plánovaného výrubu stromov v súvislosti s prebiehajúcou rekonštrukciou cesty I/51 sa úplne uzatvorila cesta…
V novembri si môžete vychutnať v senickom DAV-e poučné i nostalgické podujatia s pripomenutím okamihov…
Na Slovensku vznikla jedinečná skupina „Krampus Slovakia“, ktorá prináša tradičný Krampuslauf (pochod čertov) aj do…
Upozornenie: Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o dopravnej nehode na Záhorí. Na ceste III/1140…
Uzatvorenie slovensko - rakúskeho cezhraničného mosta cez rieku Morava v Moravskom Svätom Jáne pre plánovaný…