Categories: Brezová pod Bradlom

VIDEO: Letná škola diplomacie Štefana Osuského rodáka z Brezovej


Cieľom projektu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR “Letná škola diplomacie Štefana Osuského” je podnietenie záujmu mladej generácie o dianie v zahraničnej politike.

Nadviazanie na históriu, hodnoty, tradície a životné príbehy popredných osobností slovenskej diplomacie, ako aj formovanie budúcich lídrov verejného a politického života na Slovensku.  

Projekt nesie meno veľvyslanca Štefana Osuského (1889-1973), ktorý sa ako politik a diplomat významným spôsobom zaslúžil za vznik Československa a svojimi myšlienkami medzinárodnej spolupráce inšpiroval aj Roberta Schumana pri položení základov budúcej Európskej únie.

Letná škola diplomacie Štefana Osuského je určená študentom a mladým profesionálom, ktorí sa zaujímajú o medzinárodné vzťahy a o slovenskú zahraničnú a európsku politiku. Pilotný ročník vzdelávacieho programu sa uskutoční už toto leto v  termíne 27. júna – 3. júla 2021.

Dvadsať úspešných uchádzačov bude môcť v lete absolvovať nielen klasické akademické prednášky, ale aj praktické workshopy s poprednými lektormi a osobnosťami diplomacie a verejného života na Slovensku. Súčasťou programu bude aj návšteva medzinárodných organizácií vo Viedni.

Požiadavky pre uchádzačov tu: www.mzv.sk/letnaskola. Úspešní uchádzači budú kontaktovaní ministerstvom do konca mája 2021.

zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Štefan Osuský rodák z Brezovej

Spolutvorca našej štátnosti, diplomat, politik, vysokoškolský pedagóg Štefan Osuský sa narodil 31. marca 1889 v Brezovej pod Bradlom.

V roku 1902 začal študovať na bratislavskom evanjelickom lýceu, pre svoje národné cítenie ho však vylúčili zo všetkých stredných škôl v Uhorsku a vzdelanie musel hľadať v cudzine. V roku 1906 odišiel do USA, kde študoval teológiu, sociálne a prírodné vedy a právo. V roku 1916 získal titul doktora práv. Angažoval v krajanskom hnutí. Stal sa podpredsedom Slovenskej ligy, ktorá ho v roku 1916 vyslala do Európy, aby dohodol spoluprácu s československým zahraničným odbojom.

V Paríži sa stal spolupracovníkom vrcholného orgánu odboja – – Československej národnej rady. V roku 1918 pomáhal organizovať čs. légie v Taliansku, v Ríme spolu s M. R. Štefánikom zastupoval Slovákov na Kongrese utláčaných národov. Po vzniku Československej republiky začal Štefan Osuský pôsobiť v diplomatických službách, bol vyslancom vo Veľkej Británii. V roku 1919 sa ako generálny tajomník československej delegácie zúčastnil na mierovej konferencii v Paríži. 4. júna 1920 spolu s ministrom zahraničia E. Benešom podpísal Trianonskú mierovú zmluvu, znamenajúcu definitívne uznanie Československej republiky.

Trianonská zmluva je symbolom uznania Slovákov ako európskeho národa a dodnes určuje hranice nášho štátu. Štefan Osuský na tento akt neskôr spomínal nasledovne: “Na jedno nezabudnem. Keď som o trištvrte na päť dňa 4. júna 1920 pod zmluvu nesúcu meno Trianon napísal svoje meno, vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov popísaných od vrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa. A také vyúčtovanie je večné.”

Od roku 1921 bol Osuský československým vyslancom vo Francúzsku. Okrem toho sa významne sa podieľal  aj na činnosti Spoločnosti národov – predchodkyne dnešnej Organizácie spojených národov.

 Po rozbití Česko-Slovenska v marci 1939 sa Štefan Osuský odmietol podrobiť nátlaku Berlína. Nerezignoval na post vyslanca vo Francúzsku ani neodovzdal úrad Nemcom. Ba navyše rozvinul úspešné diplomatické úsilie, vďaka ktorému sa Francúzsko sa stalo centrom rodiaceho sa československého zahraničného protifašistického odboja. S francúzskym premiérom E. Daladierom podpísal 2. októbra 1939 Zmluvu o obnovení československej armády vo Francúzsku. V dôsledku porážky Francúzska a presunu centra odboja do Londýna sa však vo vedení odboja presadil E. Beneš a v roku 1942 Osuského odvolal zo všetkých funkcií. Osuský sa musel stiahnuť do úzadia. Prednášal dejiny diplomacie a medzinárodných vzťahov na Oxfordskej univerzite. Na jar 1945 odišiel do USA, kde sa stal profesorom na Colgate University v Hamiltone. Po roku 1948 sa angažoval v Rade slobodného Československa. Vo svojich knihách a štúdiách sa venoval dejinám a prítomnosti politiky a medzinárodných vzťahov. Zomrel v Herndone pri Washingtone 27. septembra 1973. 

Štefan Osuský patril k našim najlepším diplomatom. Jeho podpis je na Trianonskej zmluve, významne sa podieľal na činnosti Spoločnosti národov a zohral vedúcu úlohu v počiatkoch československého zahraničného protifašistického odboja.

V roku 1998 bol Štefanovi Osuskému odhalený reliéf v budove Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky a v roku 1999 pamätník na námestí v jeho rodnej Brezovej pod Bradlom. Tento pamätník spolu s pamätníkom Dr. Jána Papánka prechádzajú revitalizáciou, aby dôstojne pripomínali osobnosti Brezovej, ktoré prerástli hranice mesta a kraja a ktorým patrí naša úcta a vďaka dnes aj v budúcnosti.

zdroj: Mesto Brezová pod Bradlom www.brezova.sk


Redakcia

Recent Posts

Aktuálne: Uzávierka komunikácie v okrese Malacky

V dôsledku pretrvávajúcej poveternostnej situácie upozorňuje polícia vodičov, že je uzavretá komunikácia v okrese Malacky.…

1 deň ago

Mestské zastupiteľstvo v Senici s bohatým programom

Vo štvrtok 19. septembra 2024 sa v Senici uskutoční 12. zasadnutie Mestského zastupiteľstva. Začiatok je…

1 deň ago

Dočká sa Skalica autobusovej stanice 21. storočia ?

Primátorka Skalice Oľga Luptáková zvolala zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ) na stredu 18.septembra 2024 od 15.00…

1 deň ago

FOTO: Sú členovia rádu pochovaní pod Františkánskym kostolom v Skalici?

Františkánsky kostol by sa dal zaradiť medzi väčšie chrámy v Skalici na Záhorí. Ak sa ocitnete…

2 dni ago

Marianka zmapovala najpostihnutejšie miesta v katastri obce

Obec Marianka v okrese Malacky na Záhorí informuje, že zmapovala najpostihnutejšie miesta vo svojom katastri…

2 dni ago

Hladina Dunaja dosiahla maximálnu úroveň, už by mala klesať

Hladina Dunaja dosiahla maximálnu úroveň 970 cm. Odteraz by už mala voda klesať. Informuje o…

2 dni ago