VIDEO: Medzinárodné letecké dní SIAF budú posledný augustový víkend v Kuchyni


Dynamické aj statické ukážky, divácky atraktívne špeciálne operácie či otvárací ceremoniál s úvodným preletom lietadiel a vrtuľníkov. To všetko plánujú už tradične odprezentovať návštevníkom Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 Vzdušné sily Ozbrojených síl SR.

Na letisku Kuchyňa pri Malackách sa posledný augustový víkend (27. a 28. 8. 2022), o pestrý program na nebi i zemi postará aj letecká technika zo základní  z Prešova, Malaciek i zo Sliača.

SIAF 2021 archiv siaf.sk

Úvodný prelet

 Aj tohtoročné Medzinárodné letecké dni odštartujú úvodným preletom, v ktorom budú môcť diváci pozorovať dve skupiny leteckej techniky. Prvú budú tvoriť dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk a jeden vrtuľník Mi-17. Za nimi bude s 30-sekundovým odstupom nasledovať skupina tvorená z lietadiel  C-27 J Spartan, MiG-29 Fulcrum a L-39 Albatros. Je vysoko pravdepodobné, že namiesto Albatrosa sa za Spartanom predstavia dve stíhačky MiG-29, ktoré priletia z Leteckej základne Sliač.

Dynamické ukážky

O dynamické ukážky sa postarajú počas soboty i nedele lietadlá C-27J Spartan, L-39 Albatros a vrtuľníky UH-60M Black Hawk z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Abruša. Nebude chýbať  sólo, ale aj skupinové vystúpenie dvoch Black Hawkov počas predvádzania špeciálnej ukážky v podaní jednotky 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý je súčasťou Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Návštevníci si budú môcť vďaka vrtuľníkovej a automobilovej technike vychutnať ukážky zastavenia vozidla, zlaňovania špeciálov a zaistenia osôb.

Statické ukážky

Na statike budú môcť návštevníci obdivovať jeden vrtuľník UH-60M Black Hawk, lietadlá  L-410, L-39 Albatros a podľa dostupnosti pravdepodobne aj MiG-29.

Blackhawk UH-60M z Prešova

Blackhawk UH-60M z Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Abruša Prešov.  Black Hawky prestavujú symbol modernizačných zmien vo výzbroji Vzdušných síl OS SR, ktoré sa uskutočnili v roku 2017.  UH-60M Black Hawk je stredný dvojmotorový viacúčelový vrtuľník primárne určený na taktickú prepravu vojsk a materiálu. Dokáže prepraviť 11 cestujúcich a na vonkajšom závese unesie 4 tony nákladu. Môže plniť úlohy pátrania a záchrany, hasenia požiarov v ťažko dostupnom teréne, odstraňovania následkov živelných pohrôm a iné ďalšie. Najmodernejšie prístrojové vybavenie mu umožňuje plniť letové úlohy za všetkých poveternostných podmienok vo dne aj v noci.

L-410 z Leteckej základne Malacky

 Vzdušné sily OS SR predstavia aj lietadlo L-410 UVP-E20. Vývoj tohto ľahkého dopravného lietadla určeného na regionálnu dopravu siaha do 60. rokov minulého storočia. V súčasnosti sú stroje L-410 prevádzkované vo viac než 50 krajinách na piatich kontinentoch, pričom 13 krajín ich využíva v ozbrojených zložkách. Celkovo bolo vyrobených už viac ako 1000 kusov týchto lietadiel. Základnými výhodami L-410 sú schopnosť vzletu a pristátia na krátkych dráhach (cca 550 m) a na nespevnených plochách, nízke prevádzkové náklady, pevná konštrukcia, výborný výkon vo vysokých teplotách a nadmorských výškach, variabilita vybavenia a tiež veľký nákladový priestor. Toto lietadlo je ideálnym spojením prvotriednych technických parametrov a ekonomickej prevádzky pri preprave cestujúcich a materiálu na krátke a stredne dlhé vzdialenosti.

L-39 Albatros z Leteckej základne Sliač

 Lietadlo L-39 CM je dvojmiestne, prúdové lietadlo vybavené dvojprúdovým motorom AI-25TL. Je určené na základný a pokračovací výcvik pilotov, ktorým umožňuje jednoduchý prechod na bojové lietadlo MiG-29. Využíva sa na ničenie pozemných a pomaly letiacich vzdušných cieľov a tiež na vzdušný prieskum. Albatros prevádzkuje viac ako 30 vzdušných síl po celom svete a medzi jeho prednosti patria vysoká spoľahlivosť, jednoduchosť a nenáročnosť na obsluhu.

MIG-29 AS Fulcrum z Leteckej základne Sliač

 Stíhacie lietadlá MiG-29 AS, UBS patria pod Taktické krídlo generálmajora Otta Smika Sliač. Modernizácia strojov v spolupráci s výrobcom lietadiel a viacerými západnými spoločnosťami prebehla v rokoch 2005 a 2006 v Leteckých opravovaniach Trenčín. Avionika prešla na anglosaské miery, moderné komunikačné prostriedky a systémy sú kompatibilné s technikou NATO. Ozbrojené sily si formálne prevzali 12 modernizovaných strojov (10 jednomiestnych verzií AS a 2 dvojmiestne UBS) 29. februára 2008 na letisku Sliač. Dve lietadlá prešli navyše aj zmenou kamufláže. MiG-29 je vyzbrojený vstavaným 30 mm kanónom GŠ-30.1, čo je najľahšia zbraň vo svojej kategórii na svete. Bez munície váži iba 46 kg. Zásoba streliva je 150 nábojov. Lietadlo má pod každým krídlom tri závesníky, kde je možné podvesiť riadené rakety napríklad: R-27, R-73, R-60MK, bloky s neriadenými raketami S-8, či neriadené bomby do hmotnosti 500 kg.

C-27J Spartan

 Spoločnosť Alenia Aermacchi (Leonardo) vyvinula C-27J Spartan, lietadlo, ktoré sa stalo pojmom v Európe i v  krajinách NATO. V súčasnosti je to svetovo najpredávanejšie vojenské dopravné lietadlo stredného doletu novej generácie. Široký nákladový priestor Spartana umožňuje prepravu jednotiek, nákladu, vozidiel, výsadkárov a vybavenia. C-27J je vhodným lietadlom k vykonávaniu taktických, mierových a humanitárnych misií. Lietadlo je možné dlhodobo využívať na plnenie úloh bojovej a taktickej leteckej prepravy, s provizórnym logistickým zabezpečením v zložitých klimatických podmienkach. Spartan má upravený kokpit pre dvojčlennú posádku a bol navrhnutý pre pôsobenie za všetkých poveternostných podmienok vo dne i v noci. Lietadlo je schopné operovať z krátkych neupravených vzletových a pristávacích plôch. C-27J je momentálne vo výzbroji talianskych, gréckych, bulharských, rumunských, amerických, austrálskych vzdušných síl, slovenských vzdušných síl, vzdušných síl Litvy, Čadu, Maroka, Mexika, Peru a Turkmenistanu.

Mi-17

Mi-17 je dvojmotorový viacúčelový vrtuľník s päťlistým hlavným rotorom pre civilné a vojenské využitie. Mi-17 môže byť vybavený poveternostným radarom, ktorý môže slúžiť aj pre navigáciu. Na boky trupu je možno umiestniť rôzne zbraňové systémy, pre ktoré je k dispozícii šesť závesníkov. V niektorých verziách boli inštalované silnejšie motory TV3-117VM (1545 kW, 2070 hp) pre lety vo vyššej nadmorskej výške a teplejšie podnebie. Označenie Mi-17 sa používa hlavne pre stroje určené na export.

zdroj: SIAF

https://www.nazahori.sk/2021/08/24/na-leteckych-dnoch-predstavia-vzdusne-sily-os-sr-takmer-vsetku-techniku/

Redakcia

Recent Posts

Novembrové podujatia v Skalici: Nechajte sa uniesť kultúrou a tradíciami

Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…

2 dni ago

Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých či Dušičky

Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…

2 dni ago

Zásah kukláčov na Záhorí

V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…

3 dni ago

Aktuálne: Nehoda kamióna s dodávkou, kolóna od Záhoria

Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…

3 dni ago

Dušičky v Skalici: Čas spomienok a bezpečnosti

V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…

3 dni ago

Nezabudnuteľný november v Záhorskej knižnici

Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…

4 dni ago