Pamätník generála Milana Rastislava Štefánika na námestí, ktoré je pomenované práve po tomto velikánovi, stojí na jednom mieste už viac ako 100 rokov. Viac hovorca mesta Myjava Marek Hrin vo videoreporáži.
Pamätník bol slávnostne odhalený 10. júla 1921 vtedajším starostom Myjavy Martinom Kovarčíkom. Základný kameň pamätníka položili 5. mája toho istého roka a náklady na jeho vybudovanie dosiahli hodnotu 130.000 korún, aj keď pôvodný odhad bol na sumu 60.000 korún a tak získať potrebné financie na túto stavbu nebolo vôbec jednoduché. Za iniciatívou vybudovať na Myjave pamätník rodákovi z neďalekých Košarísk, ktorý mal ku kopaničiarskemu mestu vždy blízky vzťah, stála miestna organizácia Sokola.
Potrebné peniaze sa napokon podarilo získať. Viac ako 30.000 korún poslali myjavskí rodáci z mesta Little Falls v Amerike, Obecná rada Myjavy prispela sumou 10.000 korún. Realizovala sa aj zbierka po celom Slovensku, predávali sa pohľadnice i odznaky… Návrh jedinečného kubistického pamätníka pripravil modranský architekt Čenek Vořech, realizáciu mal na starosti sochár Rudolf Březa z Ostravy. Materiál na pamätník do kopaničiarskeho kraja priviezli až z Prahy a to vlakom do Brezovej pod Bradlom a odtiaľ ho potom prepravili na Myjavu. Za zmienku stojí aj fakt, že vtedajšie Ministerstvo dopravy poskytlo na prepravu materiálu po železnici 75% zľavu.
[pinf_eventgallery event=’myjava_pamatnik_stefanik20211002′ attr=images mode=lightbox max_images=16 thumb_width=120 ]
Jedinečnosť myjavského pamätníka tkvie nielen v jeho originálnom stvárnení, ale aj v tom, že bol vôbec prvý a ako jediný v niekdajšom Československu od svojho odhalenia prežil na pôvodnom mieste bez ujmy všetky režimy. A to aj tie, ktoré pozornosti občanov Štefánikovej osobnosti rozhodne nepriali.
Je postavený v kubistickom slohu a zhora má podobu hviezdy padajúcej na zem. Jeho jadrom je podobizeň – busta M. R. Štefánika. Zo stredu vychádzajú bočné steny pamätníka, na ktorých nájdeme nápis “Tvoj život – oslobodenie – Tvoja smrť – život národa.“ a názvy Francia, Sibír, Srbsko, Itália. Ide teda o miesta zahraničného odboja. Na pôdoryse je napísané “Za všechny čisté oběti“, sem sa zvyčajne kladú vence, a nápis “R. P. 1921 postavil Sokol na Myjave“. Na zadnej strane si môžeme všimnúť zaznamenaný výsledok odboja zakomponovaný do znaku Slovenska nápisom “28. október 1918” a holubicu s ratolesťou. Tiež je tu v strede vyobrazený kalich a nápis Oslobodené Slovensko.
Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…
Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…
V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…
Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…
V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…
Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…