Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

VIDEO: Pred 141 rokmi sa narodil na Košariskách Štefánik


Pred 141 rokmi, 21. júla 1880 sa v Košariskách (okres Myjava) narodila jedna z najvýznamnejších osobností v novodobých dejinách Slovenska, zakladateľ československej diplomacie, vynikajúci vedec, cestovateľ a astronóm, Milan Rastislav Štefánik.

Pri príležitosti výročia pripravili na dnes Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, Slovenské národné múzeum, Cirkevný zbor ECAV Košariská -Priepasné a obec Košariská oslavu Štefánikovho narodenia v jeho rodnej kopaničiarskej obci. 

Generál Milan Rastislav Štefánik bol jednou z kľúčových osobností pri založení Československa. Zomrel v mladom veku pri tragickej leteckej nehode 4. 5. 1919 v Ivanke pri Dunaji. Na jeho počesť bolo po ňom pomenované, okrem mnohých ďalších, aj štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, medzinárodné letisko v Bratislave, akadémia ozbrojených síl SR či železničná trať. 

Mohyla je posledným miestom odpočinku generála Dr. Milana Rastislava Štefánika – vedca, vojaka, diplomata, jednej z kľúčových osobností Slovenska, spolutvorcu našej novodobej štátnosti.

Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo (544 m.n.m), nad mestom Brezová pod Bradlom a je dielom architekta Dušana Jurkoviča.

Program dnešných osláv v Košariskách

14.00 h – Slávnostný akt pred rodným domom M. R. Štefánika:

  • Kladenie vencov a kytíc,
  • hymna SR,
  • privítanie prítomných,
  • slávnostné príhovory,
  • duchovné slovo,
  •  hymnická pieseň.

 14.45 h – Prehliadka novej expozície v rodnom dome M. R. Štefánika. 


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár