Myjava

VIDEO: Pred 144 rokmi sa narodil legendárny myjavský primáš Samko Dudík


Dnes si pripomíname 144 rokov od narodenia Samka Dudíka – legendárneho myjavského primáša, huslistu, speváka a zberateľa myjavských piesní. 

Samko Dudík sa narodil v Myjave

Samko Dudík sa narodil 28. októbra 1880 v Myjave. Bol reprezentant ľudových hudobných tradícií myjavského kraja. Založil spolu so svojimi bratmi a ďalšími rómskymi hudobníkmi známu kapelu Dudíkovcov, s ktorou pôsobil predovšetkým na západnom Slovensku a v Česku.

Spolu so svojimi spoluhráčmi vytvoril vlastný, originálny hudobný štýl, ktorý sa dnes označuje za typicky myjavský. Dudík počas vyše 70-ročného hudobného pôsobenia formoval jednotlivé inštrumentálne i spevácke zostavy. Aj Folklórny súbor Kopaničiar, založený v roku 1955, vznikol na jeho základoch a tradíciách.

Hudba – to nie je len tak. Mráz musí človeka obísť po hlave!”, povedal Samko Dudík a toto vyznanie napĺňal pri každej svojej interpretácii.

Samko Dudík foto wikipedia

Spev a hudba ho priťahovali už od detstva

Máloktorá osobnosť tradičnej ľudovej kultúry zasiahla do kultúrno-spoločenského života Slovákov, Moravanov a Čechov tak, ako myjavský primáš Samko Dudík. Jeho široká pôsobnosť presiahla nielen rodný región, ale i obdobie, v ktorom žil. Počas národnostného útlaku prostredníctvom svojej hudby neúnavne propagoval myšlienku slovanskej vzájomnosti a bratstva Čechov a Slovákov.

Prostredníctvom svojej kapely dvíhal národné povedomie na oboch stranách moravsko-slovenskej hranice a v prvej polovici 20. storočia svojím pôsobením dokonca vzbudil upadajúci záujem o tradičnú inštrumentálnu hudbu na Morave. Jeho podmanivá hra a široký repertoár sa stali inšpiračným zdrojom pre mnohých jeho súčasníkov i nasledovníkov.

Predkovia Samka Dudíka údajne pochádzali z českého mesta Příbram. Odtiaľ sa počas náboženského prenasledovania presunuli cez Poľsko na Myjavu, kde sa venovali pytlikárstvu (tkali plátenká na mechy – pytle do vodných mlynov). Jeho matka Alžbeta Zimáková bola treťou ženou otca Samuela. Spolu mali sedem detí.

Spisovateľka Zuzka Zguriška naňho spomínala

Spev a hudba ho priťahovali už od detstva. Chcel sa podobať sedliackym muzikantom, všímal si zručnosť i kvalitu huslí, na ktorých hrali. Už ako štvorročný sa naučil tancovať čardáš. Spisovateľka Zuzka Zguriška naňho spomínala takto: “Keď sa zamyslíme nad jeho prvým prístupom k hudbe, keď si ako 9-ročný chlapček pozliepal husličky zo starej opálky a strún z mamkinho kolovrátku, vidíme, že už vtedy si priniesol na svet onú iskričku hudobného talentu, z ktorej vyrástla neskoršia sláva…”

Na Myjave založil s bratmi detskú kapelu, neskôr sa spojil so skupinou cigánskeho primáša Baláža, s ktorou sa zúčastňoval podujatí v myjavských hostincoch u J. Cádru i J. Siváčka, kde bolo dokonca zriadené tzv. Slovenské kasíno. Sem chodievali národovci až z Moravy. Ťažká finančná situácia v rodine a potreba pokračovania v otcovom remesle prinútila Samka Dudíka, aby sa odišiel vyučiť do kežmarskej textilnej školy. Odtiaľ po roku a pol odišiel a definitívne sa rozhodol, že sa bude venovať hudbe. Pôsobil s kapelou nielen vo svojom regióne a novovytvorenom myjavskom kine Légie, ale presadil sa aj inde.

Jeho hrou bol očarený aj Štefánik

Keď v roku 1897 hral na svadbe dcéry košarišského farára Pavla Štefánika, očaril aj jeho syna Milana. Štefánik ho vtedy požiadal o kultúrnu spoluprácu na študentských slávnostiach vysokoškolského spolku Detvan v Prahe a Československej jednoty. Tak sa začala jeho pražská éra. Tu sa stretol s českým husľovým virtuózom Kubelíkom a kolínskym muzikantom Kmochom. Hral aj na protestnej akcii proti černovským udalostiam počas jubilejnej výstavy v Prahe v roku 1908. Svojimi nebojácnymi postojmi provokoval maďarských žandárov a im podriadenú vrchnosť, za čo si mnohokrát vyslúžil “árešt”. So svojimi neodmysliteľnými husľami nechýbal na žiadnom významnom stretnutí na slovensko-moravskom pomedzí. Pod vedením Samka sa kapela zúčastnila napr. aj Všeslovanského zjazdu v Prahe v roku 1913, kde očarila mnohých účastníkov.

Počas vojny bol školník v myjavskej ľudovej škole

Počas vojny robil školníka v myjavskej ľudovej škole, kde v provizórne zriadenom lazarete hrával zraneným. A práve jeho vzťah k národu mu vyniesol – hoci uznanému nevojakovi – na oslave Štefana kráľa zahral popri iných hymnách aj Nad Tatrou sa blýska – trest: pridelili ho k regimentu kanonierov na srbský front do Zágrebu.

Jeho úsilie obdivoval aj Leoš Janáček

Po návrate domov v roku 1917 sa druhýkrát oženil a veľmi ťažko dal dohromady rozbehanú kapelu. Vtedy sa zrodilo i jeho priateľstvo s budúcim tvorcom filmu Zem spieva, výtvarníkom a fotografom Karolom Plickom. Množili sa i ďalšie známosti – so spevákmi Jankom Blahom a Martinom Holým.

Hral i s Českou filharmóniou. Jeho úsilie obdivoval aj Leoš Janáček, ktorý jeho kapelu odporučil v roku 1927 na Svetovú prehliadku hudieb do Frankfurtu nad Mohanom, kde Dudíkovci zvíťazili. Kapele vybavil v roku 1929 koncertné turné Londýn – Paríž – Moskva, no Janáčkova predčasná smrť ho zmarila. Tieto úspechy rozhodli o jeho pôsobení v Prahe, spočiatku síce iba príležitostne, no od roku 1932 sa sem dočasne – trvalo to celých 12 rokov – aj presťahoval. Hral vo vinárňach U Ondráčků, vo Fenixe, U Veselých, kde spríjemňoval chvíle a pripomínal domovinu slovenským umelcom, ktorí tu tiež žili (Benka, Smrek, Novomeský, Andrašovan).

Počas Protektorátu sa zapojil do odboja

Kapela Samka Dudíka hrávala v Uherskom Hradišti aj pred Slováckou búdou na výstave Slovácko 1937. Počas Protektorátu sa zapojil do odboja. Po správe, že ho sleduje Gestapo, sa narýchlo vrátil v roku 1944 na Myjavu, úplne bez úspor.

Hral v komédii Priateľka pána ministra spolu s hlavnou predstaviteľkou Adinou Mandlovou, O. Novým, J.Marvanom a M.Rosůlkovou, tiež hudobne spolupracoval so spisovateľkou Zuzkou Zguriškou počas jej krátkej divadelno-filmovej kariéry.

Dávne sklamanie zo zmarenej lákavej vidiny umeleckého rastu vďaka niekdajšiemu svetovému turné mu vynahradila ponuka zájazdu s brnianskym súborom, kde ako sólista už osemdesiatročný Samko v anglickom meste Llangholeu hral a spieval svoje milované pesničky. Jeho nadšenie pre ľudovú pieseň, neobyčajný temperament, s akým ju šíril, ale i pokora, s ktorou vystupoval, ho sprevádzali celý život.

Mal tri ženy a s nimi dvanásť detí. Jeho pokračovateľom sa stal jeho vnuk Miroslav (vedúci Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu v Bratislave).

Krátko pred svojou smrťou povedal: „Mne sa bude odchádzať ľahko, lebo všetko, čo som vedel, zanechávam vo svojom vnukovi!“

Miroslav Dudík foto wikipedia

Samko Dudík zomrel 25. mája 1967 vo svojej rodnej Myjave.


Angelika Kmecová

Recent Posts

Konferencia o cestovnom ruchu na Záhorí: Nárok na financie budú mať iba členovia organizácií

V dňoch 13. a 14. novembra 2024 sa v Prírodných liečebných kúpeľoch Smrdáky uskutočnil druhý…

10 hodín ago

Odklonené bus linky od pondelka opäť cez Bielu Horu

Z dôvodu plánovaného výrubu stromov v súvislosti s prebiehajúcou rekonštrukciou cesty I/51 sa úplne uzatvorila cesta…

11 hodín ago

Múzeum Senica DAV: Senická história a vysťahovalectvo zo Záhoria

V novembri si môžete vychutnať v senickom DAV-e poučné i nostalgické podujatia s pripomenutím okamihov…

12 hodín ago

Krampuslauf aj v mestách a obciach na Záhorí

Na Slovensku vznikla jedinečná skupina „Krampus Slovakia“, ktorá prináša tradičný Krampuslauf (pochod čertov) aj do…

13 hodín ago

Aktuálne: Nehoda na Záhorí

Upozornenie: Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o dopravnej nehode na Záhorí. Na ceste III/1140…

21 hodín ago

Uzatvorenie cezhraničného mosta na Záhorí

Uzatvorenie slovensko - rakúskeho cezhraničného mosta cez rieku Morava v Moravskom Svätom Jáne pre plánovaný…

24 hodín ago