VIDEO TTSK: Župa ponúka službu domáceho tiesňového volania už rok


Trnavský samosprávny kraj (TTSK) už rok ponúka službu domáceho tiesňového volania. Bezplatne ju môžu využívať osamelo žijúci ľudia, ktorým umožňuje privolať si pomoc v krízových situáciách prostredníctvom stlačenia SOS tlačidla.

„Počas prvého roka sme službu domáceho tiesňového volania zabezpečili pre skoro 160 ľudí z 34 obcí a miest v Trnavskom kraji. Zaznamenali sme viac ako 850 volaní, pričom až 20-krát bola privolaná záchranná zdravotná služba. Som rád, že sme takto dokázali pomôcť našim obyvateľom a niektorým z nich sme zrejme aj zachránili život,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Do konca tohto roka začne túto službu využívať ďalších zhruba 40 záujemcov a celkový počet používateľov bude väčší ako 200. Pôjde predovšetkým o seniorov, zdravotne znevýhodnených ľudí alebo čakateľov na umiestnenie do zariadenia sociálnych služieb.

„Hlavným zmyslom tejto služby je umožniť našim osamelo žijúcim obyvateľom ostať v ich prirodzenom prostredí čo najdlhšie. Možnosť privolať si pomoc v prípade núdze je benefitom pre samotných používateľov, ako aj ich blízkych.Všetky finančné náklady spojené so službou hradí Trnavský samosprávny kraj,“doplnila koordinátorka projektu Lucia Vadovičová, ktorú je v prípade záujmu o službu možné kontaktovať na 0911 265 909 alebo vadovicova.lucia@kira.sk.

Vode odolné SOS tlačidlo je možné nosiť ako náramok alebo náhrdelník. Po jeho stlačení je vyvolaný hovor na dispečing. Spojenie je zabezpečené prostredníctvom pevnej základne s mikrofónom a reproduktorom, ktorá je v domácnosti umiestnená strategicky. Vyškolený personál dispečingu hovor vyhodnotí a určí ďalší postup, ktorým môže byť aj privolanie záchrannej zdravotnej služby.

Partnerom župy pri zabezpečovaní služby domáceho tiesňového volania je Asociácia samaritánov Slovenskej republiky.

{Facebook}https://www.facebook.com/watch?v=1427432994321931{/Facebook}

Pridaj komentár