Vyhliadka pod Ovčincom

Vyhliadka pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček

Vyhliadka pod Ovčincom patrí do katastra obce Sobotište v okrese Senica na Záhorí. Nachádza sa na území Bielych Karpát, ktoré tvorí rôznorodú a malebnú krajinu, kde sa v dokonalej súhre striedajú lesy, lúky a polia.

Spolu s typicky roztrúseným kopaničiarskym osídlením s prvkami pôvodnej ľudovej architektúry vytvára dokonalý malebný celok. Tento kraj má veľa miest s nádhernými výhľadmi do okolia.

Vyhliadka pod Ovčincom – trasa

Na jednom z takýchto miest, po piatich rokoch od vybudovania Útulne pod Uchánkom, sa členovia Klubu slovenských turistov Sobotište odhodlali k ďalšiemu „stavebnému dielku“. Na žltej turistickej trase číslo 8162 z námestia v Sobotišti v smere na Havran, na lúke pri hore Ovčinec, bolo na jar 5. mája 2011 dokončené turistické odpočívadlo.

Tvorí ho prístrešok s lavicami a stolom Vyhliadka pod Ovčincom s novým smerovníkom. Smerovník sa skladá zo žltej železnej tyče s tabuľkou miestneho názvu a smerovkami. Odpočívadlo počíta aj s návštevníkmi, ktorí na miesto prídu s koňmi.

Výhľad

Je to miesto s výhľadom na Ostrý vrch, Veľkú Javorinu, Peckovú, Útulňu pod Uchánkom, hrad Branč, Bradlo, Sobotište, Záruby, Senicu a Vysokú, ktorá je druhý najvyšší vrch Malých Karpát. Súčasťou vyhliadky je informačná tabuľa o smere, vzdialenostiach a nadmorských výškach spomínaných miest. Vyhliadka nemá slúžiť na organizované „opekačky“. Umiestnená je na kraji lesa a preto je tam zakázané klásť oheň.

Turistické odpočívadlo postavil na jar v roku 2011 Klub slovenských turistov Sobotište. Menovaní sú Ladislav Baumgartner, Miroslav Hurbánek, Pavel Hurbánek, Juraj Koba, Pavol Kuba, Peter Kubíček st., Ján Oravec, Ľubomír Pleša, Martin Šustek, Michal Zríni. Výstavbu podporili aj Roľnícke družstvo Sobotište, Ranox s.r.o., Senica, Kosmea 2000 s.r.o., Senica, Branislav Filka Sobotište, Ľubo Krček Sobotište.

Zdroj: Obec Sobotište