Prechod medzi stredným a mladým paleolitom, teda obdobie pred približne 50 000 až 40 000 rokmi, je jednou z najfascinujúcejších kapitol v histórii ľudstva. V rámci medzinárodnej spolupráce vedci z rôznych krajín sa zamerali na revízny výskum jaskyne na Záhorí.Informovala o tom Slovenská akadémia vied (SAV).
V tomto čase dochádza k zániku neandertálcov a ich nahradeniu anatomicky modernými ľuďmi. Kým v západnej Európe sa tejto téme venovalo množstvo výskumov, stredná Európa, vrátane Slovenska, zostávala dlhší čas v úzadí. To sa však mení vďaka vedcom z Archeologického ústavu SAV v Nitre a ich zahraničným kolegom, ktorí sa rozhodli preskúmať jaskyňu Deravá skala pri Plaveckom Mikuláši.
Obdobie, keď neandertálci a moderní ľudia žili vedľa seba, bolo relatívne krátke, trvalo len niekoľko stoviek až tisíc rokov. Odpovedať na otázky týkajúce sa tohto spolužitia je preto nesmierne náročné. V rámci medzinárodnej spolupráce vedci z rôznych krajín, vrátane Česka, Maďarska, Austrálie a Francúzska, sa zamerali na revízny výskum jaskyne Deravá skala. Aj keď bola táto lokalita skúmaná už v minulosti, moderné multidisciplinárne metódy prinášajú nové možnosti a perspektívy.
Hlavným cieľom súčasného výskumu je detailné zmapovanie chronológie kultúrnych aktivít a podmienok prostredia počas mladého a stredného paleolitu. „Výskum prebieha na malej ploche 1×1 metra, čo je vďaka novým metódam viac než dostatočné. V jednotlivých vrstvách sa nachádzajú artefakty rôznych kultúr, ako sú gravettien a aurignacien, spojené s modernými ľuďmi, a micoquien, ktorú obývali neandertálci,“ uviedol Adrián Nemergut z Archeologického ústavu SAV.
Tento výskum nie je len klasickým archeologickým bádáním. Vedci využívajú aj prírodovedné metódy, ktoré nám postupne odhaľujú nové poznatky. „Medzi ne patrí archeobotanika, paleontológia, analýza sadzí, kamenných a kostených artefaktov či geochémia. Geologické metódy ako mikromorfológia a granulometria pomáhajú pochopiť genézu sedimentov. Organické nálezy sú využívané na rádiouhlíkové datovanie, doplnené o geochronologické metódy ako OSL alebo ESR datovanie,“ doplnil Nemergut.
Použitie týchto multidisciplinárnych metód môže priniesť odpovede na otázky o zmiznutí neandertálcov a príchode moderných ľudí. Výskum v jaskyni Deravá skala tak otvára nové kapitoly v pochopení našej evolučnej histórie a prináša svetlo do temných zákutí našej minulosti.
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…
Každodenná klasika ráno na cestách zo Záhoria do hlavného mesta, nehoda a kolóny nie len…