Záhorie čelí finančným výzvam, obce a mestá riešia pokrytie zvýšených nákladov

Rady Združenia miest a obcí Záhoria Zdroj: Mesto Senica

V Senici sa konalo stretnutie Rady Združenia miest a obcí Záhoria (ZMOZ), kde sa vedenia jednotlivých samospráv zamerali na aktuálne finančné výzvy, ktoré prináša súčasná ekonomická situácia. Hlavnou agendou bolo hľadanie efektívnych spôsobov, ako čeliť vplyvu inflácie na obecné a mestské rozpočty.

Diskusia bola motivovaná potrebou zvládnuť zvýšené finančné náklady, ktoré sa odrazili vo všetkých sférach verejného života. Predstavitelia ZMOZ sa zhodli na tom, že aj napriek značným úsporám a šetreniu, sa stáva nevyhnutným zvýšenie miestnych daní a poplatkov, aby sa zachovala súčasná kvalita služieb, ktoré občania očakávajú a na ktoré sú zvyknutí.

Príklady zo samospráv poukazujú na rozpočtové deficity

Situácia sa javí ako priamy dôsledok štátnych opatrení, ako sú daňové bonusy, zvýšené ceny energií a rastúce mzdy v sektore školstva a verejnej správy. Príklady zo samospráv, ako Gbely, Senica či Holíč, poukazujú na miliónové rozpočtové deficity. Tie si vyžadujú naliehavé riešenie.

Martin Džačovský, predseda ZMOZ a primátor Senice, zdôraznil dôležitosť komunikácie s poslancami a hľadanie konsenzu, ktorý by minimalizoval dopad zvyšovania daní a poplatkov na občanov. Súčasná predstava je, že zvýšenie by mohlo predstavovať približne 50 centov mesačne za byty a 2 až 3 eurá za domy.

Starostka Skalice, Oľga Luptáková, poukázala na to, že verejné financie sú najviac rozvrátené od Nežnej revolúcie, a zdôraznila, že štát vytvára tlak na zvyšovanie daní, aby bolo možné udržať súčasný štandard služieb.

V Gbeloch sa uvažuje o 25-percentnom navýšení daní, čo je krok, ktorý má umožniť pokračovanie v investíciách a rozvojových projektoch bez dramatického obmedzovania. Primátor Martin Jahodka zdôraznil, že prioritou je minimalizovať zaťaženie občanov, zatiaľ čo súčasne je potrebné splniť zákonné povinnosti.

Zdenko Čambal, primátor Holíča, hovorí o extrémne konzervatívnom rozpočte, ktorý odzrkadľuje čiastočné kompenzácie za zvýšené ceny energií a nedostatočné transferové prostriedky na pokrytie rastu miezd vo verejnej správe.

V oblasti odpadového hospodárstva Holíč plánuje zvýšiť poplatok za odpad o 10 eur ročne, čo však ešte nezohľadňuje náklady na mechanicko-biologickú úpravu odpadov, ktoré môžu predstavovať ďalších 150 až 200 tisíc eur v budúcom roku.

Napriek náročným vyhliadkam priniesol primátor Senice aj pozitívnu správu: termín povinnosti spracovávať odpady špecifickým spôsobom by mal byť posunutý na rok 2025, čo by mohlo zmierniť finančnú záťaž pre obce v najbližších rokoch.

Táto výmena názorov a stratégií je príkladom, ako regionálne samosprávy na Záhorí aktívne hľadajú cesty k udržaniu kvality života svojich občanov v období ekonomických výziev.


Pridaj komentár