Ekologické riešenia v projekte Panattoni Park Bratislava North preukázali svoju účinnosť aj počas septembrových povodní.
Situácia na Slovensku počas posledných septembrových dní bola obzvlášť zložitá kvôli silným dažďom a následným povodniam. Záhorie, ktoré zahŕňa regióny v blízkosti rieky Morava sa muselo vyrovnávať s prudkými zrážkami, ktoré zaplnili miestne vodné toky a spôsobili záplavy v niekoľkých obciach. Pri Plaveckom Štvrtku sa však situáciu v oblasti priemyselnej zóny podarilo udržať pod kontrolou.
Vďaka retenčným nádržiam, vsakovacím systémom a prepracovanému systému vodného hospodárstva na projekte Panattoni Park Bratislava North sa podarilo zachytiť 100 % dažďovej vody. Tým aj spoločnosť Panattoni prispela k zníženiu negatívnych dopadov silných zrážok v okolí. Všetka voda sa následne vsakovala priamo v mieste spadu, čo prispieva k prirodzenému cyklu vody v krajine.
„Aj táto pridaná hodnota pre región je výsledkom modernej infraštruktúry a dôkazom našej snahy o udržateľné riešenia v priemyselnom developmente. Retenčné nádrže predstavujú kľúčový prvok v modernom manažmente vôd, zvlášť v regióne ako je Záhorie, kde ich prínos pri prevencii povodní a ochrane infraštruktúry nemožno prehliadnuť. Tieto nádrže nielenže pomáhajú zmierňovať riziko záplav, ale zároveň prispievajú k lepšiemu zadržiavaniu vody v krajine, čo má pozitívny vplyv na biodiverzitu a stabilitu ekosystémov,” vysvetľuje Marián Fridrich,Regional Development Director SK.
Spoločnosť sa hrdí dosiahnutím úrovne certifikácie BREEAM New Construction na úrovni Excellent, a to v sebe okrem iného v téme dopadu na životné prostredie zahŕňa monitoring spotreby vody už počas výstavby a následne hospodárne nakladanie s ňou. Zavedené sú opatrenia na okamžité zamedzenie únikov vody. Retenčné nádrže a vsakovacie systémy na zachytávanie 100% dažďovej vody, ktorá v parkoch nachádza ďalšie využitie. Na parkovacích státiach môžete vidieť retenčnú dlažbu. V parkoch sú tiež zavedené systémy na opätovné využívanie vody z hasiacich systémov.
Celkovo sa ukazuje, že tieto nádrže taktiež pomáhajú pri obnove podzemných vôd a zlepšujú biodiverzitu, keďže vytvárajú prostredie podobné mokradiam. Okrem toho môžu slúžiť ako prírodné “klimatizácie” v horúcich obdobiach a prispievajú k celkovému ekologickému manažmentu vodných zdrojov v priemyselných parkoch.
Panattoni implementuje retenčné nádrže v rámci svojich logistických parkov na viacerých miestach vrátane tej pri Záhorí. Tieto riešenia nielen znižujú dopad na životné prostredie, ale tiež pomáhajú optimalizovať náklady spojené s prevádzkou priestorov. V Panattoni projekte pri Plaveckom Štvrtku sa kladie dôraz aj na ďalšie ekologické prvky, ako je recyklácia odpadov, zber cigaretových ohorkov, fotovoltaika či zelené strechy.
Trnavský kraj sa v pondelok 18. novembra 2024 stal súčasťou celoslovenskej dopravnej akcie zameranej na…
Spln nad Žalostinou 16.11.2024: Žalostiná je územie európskeho významu, zaberá časť masívu Žalostiná (622 m…
Vrcholom hyenizmu je odcudziť defibrilátor, slúžiaci k záchrane života v prípade zlyhávania základných životných funkcií.…
Kaštieľ vo Veľkých Levároch je barokový kaštieľ, ktorý sa nachádza v južnej časti obce v…
V Senici sa vo štvrtok 14. novembra stretla Rada Združenia miest a obcí Záhorie (ZMO…
Senickí policajti obvinili 41 ročného Seničana, ktorý sa mal nevhodne sexuálne správať na miestnej čerpacej…