Záhorské múzeum v Skalici získalo vzácnu zbierku 38 fajans
V roku 2021 do zbierok Záhorského múzea (ZM) v Skalici v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) pribudla cenná kolekcia západoslovenských džbankárskych výrobkov, získaná zo súkromnej zbierky etnografa a archeológa Jiřího Pajera.
Informuje o tom na sociálnej sieti Záhorské múzeum v Skalici.
PhDr. Jiří Pajer, CSc. etnológ, archeológ, historik, hudobník a folklorista a najvýznamnejší súčasný znalec habánskej kultúry z blízkej Strážnice na Morave, patrí k dlhoročným spolupracovníkom a priateľom Záhorského múzea.
Strážnický historik a habánolog Jiří Pajer / zdroj foto DENÍK Zuzana Černá
Kontakty s múzeom začali s bývalým archeológom a neskôr riaditeľom Záhorského múzea PhDr. Milošom Říhom spoločným štúdiom etnológie a archeológie v Brne a trvajú dodnes.
“Za konzultáciami a odbornými radami pri spracovávaní tém o habánoch naše cesty smerujú vždy za ním, pomáha nám i v akvizičnej, výskumnej, publikačnej činnosti. Konto výsledkov jeho vedeckej a odbornej práce je mimoriadne, úctyhodných 32 monografií a 250 štúdií a príspevkov s odborným zameraním,”dopĺňa Záhorské múzeum v Skalici.
Kolekcia pozostáva z 38 fajansových produktov, ktoré tvoria nižšie bruškaté džbánky (22 ks), väčšie džbány s pyštekom (4 ks), džbány typu sova (3 ks), čepáky (3 ks), hlbšie veľké misy (3 ks) a taniere (3 ks). Keramické výrobky sú ukážkami tzv. posthabánskej fajansovej produkcie prevažne z 2. polovice 19. storočia.
Fajansové výrobky z Dechtíc, 2. polovica 19. st. foto: archív ZM
Hodnota kolekcie spočíva okrem rozmanitosti a zachovalého stavu predmetov aj v širokom zábere identifikovaných lokalít pôvodu: Boleráz, Dechtice, Košolná, Modra, zo Záhoria Malacky a Veľké Leváre.
Najväčší počet výrobkov pochádza z Dechtíc, pričom odkazuje na majstrov: Ján Konečný (značka IK), Martin Konečný (MK), Ján Tomašovič (IT) a Ján Odler (JO alebo JOD), Odler (O), Konečný (K). Ďalej k nim patria Ján Odler z Modry (Johan Odler) a František Schulz z Malaciek (Š). Dekorované sú prevažne modrým alebo modro-zeleným rastlinným ornamentom na bielej podkladovej glazúre. Na viacerých z nich sa nachádzajú vročenia alebo ich kombinácia s celými menami (Martin Chnupo 1860, Kožik Kristina 1900, Obuch Palo 1906).
Foto: Fajansový džbánok z roku 1860 so značením Š odkazuje na majstra Františka Schulza z Malaciek, archív ZM
Záhorské múzeum v Skalici
Na základe štatútu TTSK účinkuje ako regionálna inštitúcia s pôsobnosťou pre oblasť Záhoria.
Je dobudovaným a stabilizovaným pracoviskom so systematickou vedeckovýskumnou, akvizičnou, edičnou, dokumentačnou, prezentačnou, metodickou, kultúrno spoločenskou a výchovno-vzdelávacou činnosťou.
Zabezpečuje komplexnú múzejnú dokumentáciu v okresoch Skalica, Senica a dokumentáciu etnických a kultúrnych vzťahov Záhoria so susednými regiónmi na celom jeho historickom území.