Záhorské múzeum: Výstava Skalica po druhej svetovej vojne vo fotografiách


Mesto Skalica si v tomto roku pripomína 650. výročie povýšenia na slobodné kráľovské mesto a pri tejto príležitosti pripravilo Záhorského múzeum v Skalici výstavu fotografií zo svojho archívu, ktorá je venovaná obdobiu od roku 1946, v ktorom historické mesto Skalica prešlo vo svojom vývoji mnohými dynamickými zmenami.

zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Skalica po 2. svetovej vojne vo fotografiách

Výstava Skalica po druhej svetovej vojne vo fotografiách je prístupná od 2. septembra a pozrieť si ju záujemcovia môžu do 25. novembra 2022.

V Skalici s tradičným poľnohospodárskym charakterom, vinohradníctvom a remeslami začalo vznikať silné priemyselné zázemie. Od 19. storočia do roku 1950 sa počet jej obyvateľov takmer nemenil, po roku 1950 sa zvyšoval takým tempom ako nikdy v histórii. Do roku 1980 dosiahol počet 13 833, vzrástol o vyše 8 000 obyvateľov. Individuálna i kolektívna bytová výstavba sa sústreďovala v bezprostrednej blízkosti historického jadra a zároveň vznikali nové, rozširovali sa jestvujúce objekty občianskej vybavenosti: nemocnica, zimný štadión, školy, škôlky, zdravotné stredisko, komunikácie.

Skalica prišla o štatút okresného mesta

V roku 1960 stratila Skalica štatút okresného mesta, nedostávalo sa jej toľko finančných prostriedkov na prestavbu, a tak sa podarilo vyhnúť veľkoplošným asanáciám historického centra. Stavalo sa prevažne v okrajových polohách mesta, kde bola výstavba menej náročná a lacnejšia ako v jadre, a to zostávalo neporušené takmer do 70. rokov 20. storočia.

zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Postupne prišlo k asanáciám

Postupne prišlo k asanáciám, pri ktorých zanikol Malý rínek, ulica Pod mestskou zďou, bloky ulíc Potočnej a Boorovej pre rozšírenie nemocnice, pre výstavbu troch obchodných domov a novostavbu poštového úradu časť ulice Potočná, ďalšia pre mestské trhovisko. Za farským kostolom bol na mieste historickej zástavby postavený Dom služieb (dnes Okresný súd) a iné nové objekty.

I napriek zásahom ostala historická Skalica vo veľkej miere zachovaná a nestratila historické, urbanisticko-architektonické a umelecké hodnoty, ktoré ju v rámci svojho typu historických miest na Slovensku stavajú na popredné miesto. Autormi fotografií uchovávaných v archíve Záhorského múzea sú Mgr. art. František Tomík, Ján Pardubský a Fridrich Leopold Slatinský.

zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Zbierkové predmety k skalickej samospráve

Vo vstupnom vestibule pripravil PhDr. Richard Drška prezentáciu zbierkových predmetov viažucich sa k skalickej mestskej samospráve. Návštevníci môžu vidieť tlačené výsledky volieb magistrátu, mestskú truhlicu z 18. storočia, dvojicu fotografií mestského magistrátu a zamestnancov mesta z roku 1922, kapsu skalického hotara či tlačený rozsudok smrti z roku 1843.        

zdroj: Záhorské múzeum Skalica

   

Názov podujatia:              Skalica po druhej svetovej vojne vo fotografiách

Miesto:                                Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica

Dátum konania:                od 2. septembra do 25. novembra 2022

Kurátorka výstavy:          PhDr. Viera Drahošová

zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Zdroj: Záhorské múzeum Skalica


Tlačová správa

Recent Posts

Nová autobusová stanica v Skalici: Prvý krok k modernej doprave

Mesto Skalica sa konečne dočkalo významného kroku v oblasti verejnej dopravy. Primátorka mesta, Oľga Luptáková,…

19 hodín ago

Inflácia v októbri: Výrazný nárast cien ovplyvnil každodenný život

Podľa Štatistického úradu SR sa inflácia v októbri vyšplhala na 3,1 %, čo predstavuje tretí…

21 hodín ago

Regulované používanie mobilov na školách od januára 2025

S blížiacim sa začiatkom nového roka prichádza významná zmena v oblasti vzdelávania na Slovensku –…

1 deň ago

Aktuálne: Hromadná nehoda na D2 v smere na Záhorie

Aktuálne informuje dopravný servis Zelená vlna o hromadnej nehode na diaľnici D2 v smere od…

1 deň ago

Mesto Senica získalo viac ako 4 milióny na dve cyklotrasy

Mesto Senica získalo finančný príspevok z Plánu obnovy a odolnosti vo výške 4 158 118,26 eur s…

2 dni ago

Digitalizácia historického dedičstva obce Závod napreduje

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa intenzívne venuje digitalizácii historických pokladov, ktoré nám pripomínajú bohaté kultúrne…

2 dni ago