Zmena času: Cez víkend si pospíme o hodinu viac


Zmena času na zimný 2024 sa uskutoční v noci zo soboty (26. októbra) na nedeľu (27. októbra), kedy si o tretej hodine ráno posunieme hodiny o hodinu späť. Vďaka tomu si doprajeme o hodinu viac spánku.

Stredoeurópsky čas a letný čas

Stredoeurópsky čas (nazýva sa aj „zimný čas“) predstavuje prirodzené časové pásmo, do ktorého patrí Slovensko, Česká republika a ďalšie okolité štáty.

Pôvodným motívom na zavedenie letného času boli energetické úspory. Časom sa ukázal úsporný efekt ako zanedbateľný a hlavným motívom na striedanie času ostalo lepšie využitie denného svetla v letnom období. 

Prvá krajina, ktorá zaviedla letný čas, bolo Švédsko počas prvej svetovej vojny, a to 14. apríla 1916. Postupne sa do 30. apríla pridali Nemecko a spojenecké Rakúsko-Uhorsko.

Slovenské územie prvýkrát zasiahla zmena času v roku 1916, kedy bolo ešte súčasťou Rakúska-Uhorska. Zmena času bola po vojne zrušená. O rok neskôr letný čas zaviedlo Rusko, neskôr však Sovietsky zväz upravoval čas svojvoľne. Každoročne však táto zmena funguje od roku 1979.

Zmena času má ako prívržencov, tak odporcov. V súčasnej dobe sme sa však zaviazali ako člen Európskej únie dodržiavať zmeny letného a zimného času. Pre zachovanie, či zrušenie letného a zimného času existujú výhody aj nevýhody.

Výhody
– efektívnejšie využitie denného svetla v rámci dňa, v produktívnom čase je viac svetla
– posunutie súmraku na menej exponovaný čas štatisticky znižuje počet automobilových nehôd

Nevýhody
– porušený ľudský biorytmus
– problémy s komunikáciou, cestovaním medzi krajinami kde zmenu času neaplikujú

Pôvodne naplánovala Európska únia koniec letného času iba do roku 2011, potom sa však plán zmien predĺžil na ďalších 5 rokov. Dnes však s istotou vieme povedať, že k zrušeniu zmien času nedôjde minimálne do roku 2026, keďže sa jednotlivé štáty EU nevedeli zhodnúť na ponechaní buď letného, alebo zimného času.


Pridaj komentár