FOTO: Pred 173 rokmi boli popravení čáčovský richtár a jeho druhovia
Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov a sa nachádza v rozľahlom poli v lokalite Horné Suroviny po ľavej strane v smere zo Senice na Jablonicu.
Týči sa osamelo uprostred obrábanej poľnohospodárskej pôdy do okolitej krajiny a pre neznalého okoloidúceho je neznámym monumentom. Pamätník má tvar pylónu na stupňovitom ihlanovom podstavci, na vrchole architektonickú výzdobu v tvare symetrického dvojramenného kríža s mečom. Na pylóne sú umiestnené pamätné tabule vyhotovené z pieskovca, z ktorého je aj samotný pomník.
Po prehratej septembrovej bitke v roku 1848 pri Senici a porážke povstaleckého územia, zriadila Nitrianska župa vyšetrovacie komisie a náhle súdy. Jeden zo súdov, na popud Baróna Jána Jasenáka, vznikol i v Senici.
“Predsedom súdu sa stal advokát z Kunova Štefan Konrád a členmi boli: Ján Peťko z Rovenska, Ján Buzinkay zo Skalice, Pavel Buzinkay zo Skalice, Štefan Brogyányi a Štefan Šubert zo Senice. Súdy sa začali konať od 13. októbra do 18. októbra 1848 a odsúdili viacero ľudí. Práve v tento deň, pred 173 rokmi, boli odsúdení a popravení obesením čáčovský richtár a mlynár Martin Bartoň a poľovník u statkára Vietorisa Vojtech (Pavel?) Bemert. Dňa 18. októbra boli popravení obesením Pavel Svatík kovalovecký mlynár a František Kapitán, poľovník z Doliny. Všetci popravení boli po zvesení zo šibenice pri nej zahrabaní a v júli 1849 pochovaní na senickom cintoríne,” informuje o tom Múzeum Senica.
Pomník popravených v roku 1848 bol na mieste popravy obetí štatariálneho súdu, odhalený pri príležitosti 100. výročia Slovenského povstania v roku 1948. Jeho autorom je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák. V roku 2018 bol zrekonštruovaný.
[pinf_eventgallery event=’senica_pomnik_m_bartona20211013′ attr=images mode=lightbox max_images=10 thumb_width=120 ]