Polícia: Nárast agresivity, násilia, radikalizácie u detí mládeže
Polícia: Prípady nárastu agresivity, násilia, radikalizácie u detí a mládeže sú prvky spávania, ktoré môžu byť dôsledkom ich pocitu nepochopenia, osamelosti a príčinou následných negatívnych skutkov. Ide o negatívne aspekty sociálnych sietí a virtuálneho priestoru. Informuje o tom Polícia Slovenskej republiky.
OPATRENIA POLÍCIE
Opatrenia, ktoré priebežne prijíma Policajný zbor na úrovni prevencie.
• V júni až september 2023 oslovilo 2050 príslušníkov PZ vedenie viac ako 3 800 škôl k užšej spolupráci. Vzájomná komunikácia prebieha napríklad pri podozrení z ohrozenia bezpečnosti školy, prejavoch násilia voči spolužiakom, prejavoch radikalizácie a extrémizmu. Polícia je tak zapojená priamo do diania v škole.
• V júni 2023 v spolupráci s rezortnými a mimorezortnými odborníkmi prebehlo školenie k radikalizmu, extrémizmu určené policajným preventistom. Zamerané bolo na zvýšenie ich odbornosti k tejto téme pri práci s deťmi a mládežou v oblasti prevencie kriminality.
• Protiteroristická centrála NAKA participovala Ministerstvu vnútra SR pri tvorbe dvoch metodík pre potreby rezortu školstva. Zamerané sú na posilnenie odolnosti školských zariadení, včasné identifikovanie a zachytenie problémov s jednotlivcami a základné rady ako minimalizovať riziko útoku.
• Hliadky v riadnom výkone služby po útoku v Prahe vo zvýšenej miere monitorujú vytypované miesta s vyššou koncentráciou a pohybom obyvateľstva. Protiteroristická centrála NAKA naďalej bezodkladne vyhodnocuje relevantné informácie za účelom prijatia adekvátnych bezpečnostných opatrení.
• Bezpečnosť školského zariadenia môže posilniť aj samotná škola opatreniami zameranými na predvídavosť a prevenciu, kontrolu, reakcie schopnosť, zabránenie a odvrátenie útoku (evakuačný plán a krízový plán školy, zabezpečenie proti vniknutiu cudzej osoby do objektu školy, funkčný kamerový systém, včas vnímať a rozpoznať zmeny správania u detí a mládeže).