Kostol sv. Floriána, Plavecký Mikuláš
V srdci obce Plavecký Mikuláš, na malom námestíčku, sa týči kostol sv. Floriána. Táto jednoloďová stavba z roku 1718 s polkruhovou apsidou a štvorcovou vežou je jednou z najvýraznejších súčastí Plaveckého Mikuláša.
Kostol sv. Floriána: Výnimočná sakrálna pamiatka
Vstup do kostola sa nachádza pod vežou, kde je nad dverami umiestnená socha svätca držiaceho váhu a meč. Interiér kostola sv. Floriána je pre návštevníka zahalený tajomstvom, keďže kostol nie je stále otvorený pre verejnosť.
Kríže pred kostolom: Dôkazy minulosti a vďaky
Pred kostolom možno nájsť dva kríže. Drevený kríž svätých misií datuje svoju existenciu do rokov 1912, 1924, 1929, 1934, 1949 a 1998. Druhý, kamenný kríž, bol postavený v 19. storočí Jozefom Filovičom a jeho manželkou Katarínou ako vďaka za ukončenie morovej epidémie, ktorá v obci zdecimovala dobytok. Zaujímavosťou je umiestnenie sv. Vendelína, patróna pastierov, na kríži.
Príjemný oddych za kostolom
Za kostolom sa nachádza tiché posedenie na lavičkách v polkruhu, kde možno obdivovať repliku kamennej studne s polkruhovou kovanou mrežou. V obrube studne je vložený erb obce so sv. Mikulášom, ktorý sa výrazne líši od novej výzdoby studne svojim starším vzhľadom.
Kostol sv. Floriána a jeho farnosť
Kostol sv. Floriána je súčasťou farnosti Plavecký Mikuláš, dekanátu Malacky a Bratislavskou diecézou. Bohoslužby sa konajú v pondelok, stredu, piatok a sobotu o 17:30 hodine a v nedeľu, sviatky a dni pracovného pokoja o 11:00 hodine.
Plavecký Mikuláš – Historická stopa v srdci Záhoria
A ešte niečo o obci, v ktorej sa kostol sv. Floriána nachádza. Plavecký Mikuláš, obec rozkladajúca sa v dvoch dolinách, Mokrá a Suchá, je historickým klenotom Záhoria. Prvýkrát ju možno nájsť v záznamoch už v roku 1224, keď kráľ Žigmund daroval plavecké panstvo Ctiborovi zo Ctiboríc za jeho zásluhy v boji proti Turkom.