Náučný chodník Veľké Leváre
Náučný chodník Veľké Leváre je ideálne miesto na obohacujúci výlet za kultúrou a históriou. Nachádza sa v Bratislavskom kraji, v okrese Malacky, v geomorfologickej jednotke Borská nížina.
Veľké Leváre: Klenot Borskej nížiny
Vitajte vo Veľkých Levároch, malebnej obci na Borskej nížine, len niekoľko kilometrov severne od Malaciek. Táto si zachovala svoj historický charakter. Pridajte sa k nám na ceste objavovania tohto unikátneho miesta, ktoré sa nachádza na plochej vyvýšenine kruhového pôdorysu, neďaleko toku Rudavy.
Významné miesta na trase
Náučný chodník vedie návštevníkov cez mnohé zaujímavé miesta Veľkých Levár. K nim patrí mohutný barokový kostol Mena Panny Márie, barokový kaštieľ s parkom, Habánsky dvor – najväčšia lokalita pôvodného obydlia Habánov v Európe či národná prírodná rezervácia Abrod.
Majestátny Kostol v srdci obce
Veľké Leváre sú domovom mohutného barokového dvojvežového rímskokatolíckeho farského kostola, ktorý je zasvätený Menu Panny Márie. Viedenský arcibiskup a rodák z Veľkých Levár, kardinál Žigmund Kolonič, dal tento kostol postaviť v rokoch 1729 – 1733 na mieste pôvodného dreveného kostola. Tento kostol je druhým najväčším na Záhorí a je viditeľný zo širokého okolia.
Skvost barokovej architektúry: Kaštieľ vo Veľkých Levároch
Na južnom okraji terasovej vyvýšeniny nad nivou Rudavy sa nachádza barokový kaštieľ, ktorý je kultúrnou pamiatkou. Rovnako ako farský kostol, aj kaštieľ dal postaviť viedenský arcibiskup a kardinál Žigmund Kolonič v roku 1773. Tento majestátny poschodový objekt obklopuje park s kaplnkou a mlynom, ktorý je však v súčasnosti zanedbaný.
Habánsky dvor: Unikátne kultúrne dedičstvo
Veľké Leváre sú známe aj pre ich Habánsky dvor, ktorý je najväčšou lokalitou pôvodného obydlia Habánov v Európe. Táto protestantská sekta, vyhnaná z územia dnešného Švajčiarska, sa usadila aj na území dnešného Slovenska. Habáni boli známi ako disciplinovaní a zruční remeselníci. Ich samostatné komunity sa vyznačovali osobitou architektúrou a spôsobom života.
Habánsky dvor vo Veľkých Levároch, ktorý bol vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, tvorí 22 viacpodlažných stavieb z 17. – 19. storočia. Nájdete tu aj Habánske múzeum, ktoré sprístupňuje Obecný úrad Veľké Leváre.
Prírodný raj v srdci Borskej nížiny: Národná prírodná rezervácia Abrod
Okrem svojho bohatého kultúrneho dedičstva, Veľké Leváre ponúkajú aj prírodné krásy. Národná prírodná rezervácia Abrod je chránené územie v strednej časti Borskej nížiny, kde sa nachádza vedecky významná slatinná vegetácia a mnoho reliktných a vzácných druhov rastlín. Toto miesto je tiež významnou ornitologickou lokalitou a je súčasťou sústavy Natura 2000.
Tajomná krása Borskej nížiny
Borská nížina, situovaná v západnej časti Slovenska, je miestom, kde sa príroda prelína do širokých rovin a vysokých borovicových lesov. Táto nížina je nielen geologicky, ale aj ekologicky zaujímavým územím, kde sa stretávajú rôzne prírodné prvky.
Poloha a okolie Borskej nížiny
Tento svojrázny nížinný celok je ohraničený riekou Morava na západe, ktorá tu tvorí hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom. Na severe sa nachádza Chvojnická pahorkatina a časť Myjavskej pahorkatiny, zatiaľ čo na východe sa nadväzuje na Male Karpaty. Borská nížina zaberá južnú väčšiu časť Záhorskej nížiny a rozprestiera sa medzi obcami Holíč na severe, Devínska Nová Ves na juhu, Záhorská Ves na západe a Lozorno, Rohožník a Jablonica na východe.
Prírodné kontrasty
Borská nížina je miestom, kde sa snúbi rozmanitosť prírodných podmienok. Pozdĺž dolného toku Moravy sa striedajú rovinaté a mierne zvlnené riečne terasy, hliny a piesky. Tieto územia sú posiate zvyškami lužných lesov, lúk a riečnych ramien.
Duny v srdci nížiny
Neďaleko sa nachádza neogénna morská sedimentárna vrstva, ktorú pokrývajú obrovské nahromadenia pieskov, vytvárajúce pieskové pokrovy alebo duny so zvlneným reliéfom. Dominantou tejto oblasti sú všadeprítomné borovicové lesy, známe ako Bor.
Pásmo močiarov a rašelinísk
Výnimočnou súčasťou Borskej nížiny sú aj močiarové sedimenty s osobitnou vlhkomilnou vegetáciou, ktorá sa nachádza v medzidunových oblastiach a tektonických zníženinách. Môže sa tu stretnúť s lužnými lesmi a slatinnými rašeliniskami.
Prírodné zaujímavosti
V severnej časti Boru medzi Lakšárskou Novou Vsou a Borským Mikulášom môžete nájsť tektonicky vyzdvihnutú oblasť, kde sa nachádza kopiec s Kaplnkou Márie Magdalény. Tento kopiec je najvyšším bodom celého územia. Na východe nížiny sa nachádza malé ložisko ropy a zemného plynu.
Vodné toky a pôdna skladba
Borská nížina je presiaknutá vodnými tokmi Myjava, Rudava a Malina, ktoré sa tu pretínajú. Pôdnu skladbu tvoria prevážne piesočnaté regozeme a v nivných častiach fluvizeme a čiernice.
Borská nížina je fascinujúcou prírodnou oblasťou, ktorá sa týči ako perla v korune západného Slovenska. Prináša jedinečný kontrast prírodných podmienok a ponúka nekonečné možnosti pre milovníkov prírody. Táto nížina je skutočným odrazom krásy a rozmanitosti slovenskej prírody.
Prístup a trasa
Prístup k chodníku je možný autobusom s východiskom vo Veľkých Levároch na križovatke Štefánikova × Vansovej × Riadok. Trasa náučného chodníka vedie z centra po Vansovej ulici na západ, kde sa návštevníci môžu obdivovať ulicou SNP až ku kostolu Mena Panny Márie a popri Veľkolevárskom náhone na západ k Habánskemu dvoru. S dĺžkou 2,5 km a prevýšením 10 m je trasa nenáročná a doba prechodu trvá približne 1,5 hodiny. Počas prechodu sú k dispozícii informačné panely na desiatich zastávkach.
Kultúrno-historické zameranie
Náučný chodník má kultúrno-historické zameranie a je samoobslužný, líniový, obojsmerný a peší. Môže sa využívať počas celého roka a je otvorený od roku 2015. Nie je nadviazaný na turistickú značku a textový sprievodca nie je k dispozícii.
Školské využitie
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie a odporúča sa ho spojiť s návštevou Habánskeho múzea, ktorého pozretie je potrebné vopred dohodnúť.
Informačné panely
Náučný chodník je vybavený informačnými panelmi, ktoré sú zachovalé, aj keď niektoré sú vyblednuté. Paneli poskytujú informácie o rôznych miestach, ako sú obec Veľké Leváre, Habáni, Socha sv. Floriána, Trojičný stĺp a stĺp hanby, Kostol Mena Panny Márie a pomník padlých, Koloničovsko-wenckheimovský kaštieľ, Mlyny na Rudave, Šlauférňa, Život na Rudave a Habánsky dvor.
Obec Veľké Leváre: Fascinujúci mix histórie
Obec Veľké Leváre teda ponúka fascinujúci mix histórie, kultúry a prírody. Či už ste milovník architektúry, histórie alebo prírody, určite nájdete dôvod na návštevu tohto klenotu Borskej nížiny.
Kontakt
Pre viac informácií môžete kontaktovať Obecný úrad Veľké Leváre na telefónnom čísle 034 / 7794 316.