Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Betlehemy ako ich nepoznáte

8 decembra, 2022 - 31 januára, 2023

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád vás pozýva na výstavu netradičných betlehemov z dielne Jozefa Práznovského pod názvom Betlehemy ako ich nepoznáte.Výstava v priestoroch Múzea SNR v Myjave potrvá od 8. 12. 2022 do 31. 1. 2023.
Vernisáž sa uskutoční 8. decembra 2022 o 16:00 h.

Betlehem je stvárnením biblického výjavu, ktorý je opísaný v Matúšovom a najmä Lukášovom evanjeliu. Za jeho prvého tvorcu je považovaný František z Assisi.
Na našom území sa rozširovanie betlehemov spája s reformami Jozefa II. a preorientovaním sa mnohých sakrálnych umelcov na tvorbu betlehemov v ľudovom prostredí.

Jozef Práznovský sa výrobe betlehemov venuje už viac ako dve desaťročia. Doposiaľ ich vyrobil približne 1500 kusov, pričom najmenší z nich má veľkosť len 5 milimetrov. Práznovský pri svojej tvorbe využíva napr. drevo, pálenú tehlu, hlinu, tuzemské či tropické ovocie, jadierka, kôstky, rybie kosti, mušle, lastúry, hviezdice, africké tekvičky, bambusové listy, atď. Každé dielo je napriek spoločnej téme jedinečné a originálne. Jeho tvorba, okrem iných miest, bola vystavená v Ríme, Lurdách či Medžugorií. Samotný autor týchto netradičných betlehemov na margo svojej umeleckej práce poznamenal: „Každý betlehem je pre mňa výnimočný, je vyrobený s veľkou láskou. Človek to musí precítiť, je to moja srdcová záležitosť. Ako už dávno povedal Anatole France, v každom umení umelec zobrazuje len svoju vlastnú dušu.“

Betlehemy ako ich nepoznáte
Betlehemy ako ich nepoznáte

Viac info:
Mgr. Pavol Trúsik
tel.: 034/245 1103; e-mail: pavol.trusik@snm.sk
www.snm.sk/msnr
FB: SNM – Múzeum Slovenských národných rád, Múzeum M. R. Štefánika

Podrobnosti

Začiatok:
8 decembra, 2022
Koniec:
31 januára, 2023
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: