Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

…druhý život Štefánika

16 novembra, 2021 - 21 februára, 2022

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave má sprístupnenú autorskú výstavu …druhý život Štefánika.
Termínom druhý život či život po živote sa zvykne označovať miesto danej historickej osobnosti v pamäti spoločnosti a jej cielené pripomínanie (prípadne zabúdanie). Ide teda o prenik reálneho životného príbehu jednotlivca, jeho zásluh a spôsobu, akým sa naň v jednotlivých dobách nazerá.

Aktuálne politické okolnosti a jej ideologické východiská vplývajú na interpretáciu historických skutočností. Rovnako aj jej zrkadlenie vo verejnom v priestore – v názvoch ulíc a námestí, výskyte pamätných tabúľ a pamätníkov či v organizovaní výročných osláv.

Výstava demonštruje prejav vzdoru

Výstava, ktorú pripravila Lenka Mlčúchová z Múzea Slovenských národných rád, však zároveň demonštruje prejav vzdoru voči mocensky presadzovanému ideologickému prúdu. Toto vymedzenie s danou dobou kontrastne zhmotňuje aj pamätník Milana Rastislava Štefánika. Ten bol postavený v Myjave a na svojom mieste nepretržite stojí už 100 rokov. A to napriek tomu, že na iných miestach sa Štefánikove pamätníky odstraňovali.

Výstava …druhý život Štefánika predstaví motivácie vzniku diela

Výstava …druhý život Štefánika návštevníkom predstaví motivácie a okolnosti vzniku tohto jedinečného diela, priblíži vzácne dobové dokumenty a fotografie ako i hmotné stvárnenia osobnosti Milana Rastislava Štefánika na Slovensku a ich osudy počas rôznych politických režimov.

Vstup do múzea bude umožnený podľa aktuálne platných protipandemických opatrení.

Podrobnosti

Začiatok:
16 novembra, 2021
Koniec:
21 februára, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: