Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

František Šmigrovský – slovenský reštaurátor

29 januára, 2022 - 29 marca, 2022

V galérii Mestského múzea v Seredi je od 28. januára 2022 otvorená výstava reštaurátorskej tvorby a ochrany pamiatok slovenského reštaurátora a sochára Františka Šmigrovského. Výstava je zostavená z fotografickej dokumentácie reštaurátorských prác autora, ktoré dopĺňajú menšie reštaurované diela. Kurátorom výstavy je Mgr. arch. Rastislav Petrovič, odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

František Šmigrovský

František Šmigrovský sa narodil v Skalici a pochádza z Veľkých Levár. Po základnej škole študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, odbor rezbárstvo u profesora Ľudovíta Korkoša, potom absolvoval nadstavbové štúdium SUPŠ, odbor reštaurovanie u profesora Jána Gazdíka, potom študoval na Vysokej škole výtvarných umení, odbor reštaurovanie u profesora Jozefa Poruboviča a docenta Jaroslava Kubu.

V Seredi býva od roku 1989 a pracovne pôsobí po celom Slovensku. Reštaurovaniu oltárnej i svetskej architektúry, kamenných sôch a plastík sa intenzívne venuje od roku 1997.  Jeho práca zachránila pred zničením veľa pamiatok na Slovensku. Žije stále v Seredi, kde má aj svoj ateliér.

Reštauroval mnohé barokové, ale i gotické oltáre a sochy v kostoloch po celom Slovensku (Trnava, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Kremnica, Trnava, Bratislava – Rača, Kežmarok, Galanta, Rabčice, Šamorín, Hronský Beňadik, Veľkej Frankovej, Veľké Ludince, Ludanice, Jasov, Modra a iné). Reštauroval aj oltár a sochy v Mlynici a v Spišskej Belej, ktoré pochádzajú z dielne Majstra Pavla zo začiatku 16. storočia (socha sv. Margity, socha sv. Mikuláša).

Reštaurátor František Šmigrovský reštauruje aj kamenné a drevené plastiky, rôzne fragmenty a nábytok, ktoré sa nachádzajú v zbierkových fondoch múzeí napr. v Bratislave, Bojniciach, Fiľakove, Dunajskej Strede, Galante a v Seredi. Medzi zaujímavé exponáty, ktoré reštauroval patrí keltský drevený čln – Monoxylon, ktorý patrí do zbierky Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede.

Odborné rady k ochrane pamiatok poskytuje aj mestu

Odborné rady k ochrane pamiatok rád poskytuje aj mestu, Mestskému múzeu i OZ VODNÝ HRAD v Seredi a veľa času venuje aj svojej reštaurátorskej výskumnej činnosti k záchrane národnej kultúrnej pamiatky – Kaštieľa a Zámockého parku v Seredi, kde realizoval reštaurovanie fasády a kazemát bastióna. V Mestskom múzeu realizoval obnovu fasády tzv. Fándlyho fary, reštauroval štukový reliéf Madony s dieťaťom, klenbu renesančnej pivnice a interiérové výmaľby. V Seredi reštauroval ešte Trojičný stĺp (originály sôch sú uložené v Lapidáriu v mestskom múzeu) a kamenný kríž na cintoríne. V jeho reštaurátorských šľapajach pokračujú aj jeho deti, reštaurátori, dcéra Veronika a syn Martin, ktorí majú za sebou už prvé reštaurátorské úspechy.

Výstava je sprístupnená v Mestskom múzeu v Seredi od 29. januára 2022 a potrvá do 29. marca 2022.

Kontakt: Mária Diková, vedúca Mestského múzea v Seredi, Ul. M. R. Štefánika 8, 926 01 Sereď, t. č. 0950894373

Zdroj: Múzeum Sereď

Podrobnosti

Začiatok:
29 januára, 2022
Koniec:
29 marca, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: