Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Tretie storočie bicykla

28 januára, 2022 @ 8:00 - 31 januára, 2023 @ 17:00

Výstava Tretie storočie bicykla návštevníkom priblíži históriu dopravného prostriedku, ktorý si najprv ťažko hľadal cestu k širokej verejnosti. Neskôr sa stal bežnou súčasťou každodenného života obyvateľov a využíval sa aj vo viacerých povolaniach.
V uliciach dnešných miest preplnených osobnými automobilmi sa ako jedna z environmentálne priaznivejších alternatív opäť začína presadzovať jeden z klasických dopravných prostriedkov – bicykel.

História tohto populárneho dopravného prostriedku píše dnes už tretie storočie svojej existencie. Od čias, keď nemecký vynálezca Karl von Drais skonštruoval jeho predchodcu s názvom Laufmaschine.

Návštevníkov zvlášť zaujme historický velocipéd značky Singer s veľkým predným kolesom pochádzajúci z konca 19. storočia. Rovnako aj prvý bratislavský zdieľaný „biely bicykel“. Absolútnym unikátom, ktorý v tomto roku oslávi už svoje 100. narodeniny, je drevený bicykel domácej výroby. Na ňom v roku 1922 jeho zhotoviteľ Matúš Povala absolvoval cestu za prácou z Oravy až do Prahy.

Výstavu Tretie storočie bicykla múzeum pripravilo v spolupráci so študentmi Katedry etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdroj: Dopravné múzeum

Podrobnosti

Začiatok:
28 januára, 2022 @ 8:00
Koniec:
31 januára, 2023 @ 17:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: