Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

História na plagáte, plagát v histórii

1 marca, 2022 - 12 júna, 2022

História na plagáte, plagát v histórii – to je názov výstavy, ktorá zachytáva význam a zrod moderného plagátu na začiatku minulého storočia. Prezentuje bohatú a pestrú zbierku plagátov zo zbierkového fondu SNM – Múzea SNR v Myjave.
Kurátor výstavy Juraj Krištofík návštevníkom múzea predstaví plagát ako prostriedok propagácie a zbraň hromadnej komunikácie. Túto funkciu plagátu najlepšie demonštrujú obdobia budovania totalitných režimov a bojov vo svetových vojnách, na ktoré sa táto výstava zameriava.

Juraj Krištofík hovorí: “Teoreticky najlepší plagát je nápadný, úsporný a účinný. Sprostredkováva priamu a jednoduchú správu. Plagát sa svojím obsahom dotýkal citlivých tém, ktoré majú tendenciu rozhýbať národ k činom. Zväčša bol vydávaný agentúrami s účelom nadchnúť, vystrašiť alebo zvádzať verejnosť. Nalieha, prehovára a núti. Vlády využili plagát a techniku reklamy po prvý raz počas prvej svetovej vojny. Už na začiatku 20. storočia však psychológovia Walter Dill Scott a Gustave Le Bon verili, že masy sú citlivé na iracionálne pohnútky prostredníctvom podvedomia a na opakované príťažlivé heslá. Uvedomovali si, že masy môžu byť náchylné na zneužitie demagógmi, ale výhody efektívneho šírenia informácií prostredníctvom plagátov obavy rozptýlili.

Výstava je teda aj svedectvom o tom, že úmyslom šíriteľov informácií nemusí byť vždy len informovanie o daných skutočnostiach, či vlastnom presvedčení, ale ich cieľom je neraz upevnenie moci či finančný zisk, ktorý môžu dosiahnuť manipulovaním verejnosti.

Výstava bude v priestoroch SNM – Múzea SNR v Myjave prístupná verejnosti od 1. 3. do 12. 6. 2022.

História na plagáte, plagát v histórii
História na plagáte, plagát v histórii

Podrobnosti

Začiatok:
1 marca, 2022
Koniec:
12 júna, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: