Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Hontianska Paráda

19 augusta, 2022 - 20 augusta, 2022

V obci Hrušov sa bude konať 25. ročník podujatia Hontianska paráda.
Po dvojročnej pauze sa v hrušovských uliciach opäť stretneme so šikovnými majstrami, remeselníkmi, na scénach sa predstavia šikovní folkloristi, vo dvoroch sa budú ponúkať dobroty, obcou bude znieť hudba, spev a hlavne tam budete vy, naši priaznivci a priatelia.

Pred pandémiou nového koronavírusu bola Hontianska paráda naposledy v roku 2019. Festival ľudovej kultúry organizuje obec pravidelne každý rok počas dvoch dní koncom augusta, uskutočnilo sa 24 ročníkov. Tvoria ho napríklad ukážky roľníckej práce s obilím, pečenie chleba v tradičných kamenných peciach i tesárske a kamenárske práce. Viaceré tieto aktivity si môžu vyskúšať aj návštevníci.

Parádu tvoria aj otvorené dvory hrušovských domov, v ktorých varia pre návštevníkov tradičné jedlá. Viaceré z nich majú svojich ľudových muzikantov, ktorí ľudí zabávajú. Súčasťou podujatia býva aj folklórny scénický program na miestnom prírodnom amfiteátri.

Hontianska Paráda dáva návštevníkom do povedomia bohaté kultúrne tradície nášho ľudu a to nielen tým, že predstavuje ľudovú kultúru javiskovou formou, ale predovšetkým tým, že návštevníkom priblíži, z čoho kultúrne dedičstvo pramení a k tomu sú prispôsobené 4 programové úrovne festivalu:

  1. Život na lazoch – živé ukážky ručnej žatvy, mlátenia obilia, pečenia chleba v kamenných peciach, pálenia dreveného uhlia a kresania dreva a kameňa
  2. Remeselníci z celého Slovenska a zahraničia na festivale každoročne prezentujú svoju zručnosť
  3. Hontianske dvory ako priestor pre ochutnávku, zábavu, ale i prezentáciu okolitých obcí
  4. Scénické programy na amfiteátri folkloristov z Hontu, z iných regiónov Slovenska i zahraničia
Hontianska paráda
Hontianska paráda

Zdroj: Obec Hrušov

Podrobnosti

Začiatok:
19 augusta, 2022
Koniec:
20 augusta, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: