Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Príprava na Veľkonočný pondelok Čáčov

16 apríla, 2022 @ 13:30 - 17:00

Priatelia mlyna, histórie a tradícií z Čáčova pozývajú na milé stretnutie. Miestom stretnutia bude Škodáčkov mlyn v časti Senice Čáčov.
V sobotu 16. apríla od 13:30 h sa budú pliesť korbáče, maľovať kraslice. Podujatie sa uskutoční ako príprava na Veľkonočný pondelok. Zaujímavosťou bude výstavka dobových kočíkov.

Škodáčkov mlyn Čáčov-Senica

Škodáčkov mlyn

Škodáčkov mlyn v Čáčove je jedným zo štyroch mlynov, ktoré boli pomenované podľa mlynárskych rodín. V roku 1943 prebehla na mlyne veľká prestavba, z jednopodlažného mlyna sa stal trojpodlažný mlyn. Ten bol poháňaný Francisciovou vodnou turbínou. Do roku 1960 sa v mlyne mlelo na troch valcových stoliciach.

V roku 1960 bol mlyn znárodnený a jeho správu prevzalo Poľnohospodárske zásobovanie a nákup, štátny podnik Bratislava. Odvtedy mlyn slúžil len na šrotovanie obilia pre dobytok a múka sa v ňom už nemlela. A tak postupne mlyn a jeho zariadenie začalo chátrať. Súčasným majiteľom mlyna je Peter Pivák. Ten sa spolu s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia PRO Čáčov snaží o zachovanie spomienok na časy, kedy mlyn fungoval.

V rokoch 2011 – 2014 prešiel rekonštrukciou. Strojové vybavenie je z časti zachované. V priestoroch mlyna sa  nachádzajú dve stále výstavné expozície: História Čáčova a Mlyny a mlynárske remeslo na území dnešnej Senice.

Verejnosti je sprístupnený každoročne počas hodových slávností.

 

Podrobnosti

Dátum:
16 apríla, 2022
Čas:
13:30 - 17:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: