Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Rubrorum nielen pre bývalých študentov gymnázia

1 januára, 1970 @ 0:00

Pohľad z výšky vodojemu, stratené umelecké diela, zákutia starého gymnázia… Potulky Malým Rímom sú opäť pestré.

Aj tento rok sa budeme každú nedeľu podvečer túlať nevšednými miestami Trnavy, no navštívime aj také, kade chodíme bežne bez toho, aby sme o nich vedeli čosi viac. Potulky Malým Rímom nám od 2. júla do 27. augusta 2023 rozpovedia príbehy o trnavskom rektorovi, po ktorom je pomenovaný asteroid, novou optikou nazrieme do knižnice, gymnázia na Hollého ulici aj do okien a vitráží mesta, a budeme mať výnimočnú príležitosť vyjsť na vežu Bellušovho vodojemu.

Odporúčame pohodlnú obuv, dostatok tekutín a chuť spoznávať.

Vstupenky sú v predaji v Turistickom informačnom centre – Región Trnava v mestskej veži.

Dospelí – 2 eurá | deti do 18 rokov, študenti a držitelia preukazu ŤZP – 1 euro

Program Potuliek Malým Rímom 2023

Potulky Malým Rímom
Potulky Malým Rímom

Knižnica – dom príbehov a ľudskej pamäti

2. júla o 17.00 h pred Knižnicou Juraja Fándlyho

Sprevádzajú Jana Brliťová a Pavol Tomašovič

Máte už v knižnici vychodenú cestičku k polici s vaším obľúbeným druhom literatúry? Naši sprievodcovia vás tento raz zavedú aj tam, kam bežne nechodíte. Nazrieme do dejín tejto inštitúcie a spoznáme jej zákutia vrátane zmodernizovaných častí.

Rubrorum nielen pre bývalých študentov gymnázia

9. júla o 17.00 h pred arcibiskupským gymnáziom

Sprevádzajú Eva Hirnerová a Róbert Jurík

Jedna z budov bývalej Trnavskej univerzity na Hollého ulici – kedysi sídlo Gymnázia Jána Hollého, dnes arcibiskupské gymnázium – odkryje svoje tajomstvá. Možno ste ako študenti po chodbách tejto majestátnej budovy chodili aj vy, zaručene o nej však neviete všetko. Možno ani to, že sa volá Rubrorum. Poďte sa s nami vrátiť v čase a nahliadnite do jeho vnútra novými očami. Okrem histórie sa dozvieme aj o jeho novom smerovaní v podobe kresťanských vzdelávacích inštitúcií.

O hviezdnom rektorovi

16. júla o 17.00 h pred Trnavskou univerzitou

Sprevádza Peter Wagner

Potulka nám priblíži život a dielo Antona Hajduka, významného astronóma a zároveň prvého rektora novodobej Trnavskej univerzity (1992 – 1996). Profesor Hajduk dosiahol pozoruhodné vedecké výsledky v astronómii a fyzike, bol držiteľom diplomu Národnej agentúry pre aeronautiku a vesmír (NASA) a dokonca je po ňom pomenovaný aj asteroid.

Za stratenými dielami

23. júla o 17.00 h pred mestskou vežou

Sprevádza Adrián Kobetič

Kam sa podeli sochy, maľby a iné diela, ktoré boli kedysi súčasťou Trnavy? Spoločne sa vyberieme na miesta, kde sa nachádzali predtým, ako boli z rozličných dôvodov z verejných priestorov odstránené alebo presunuté inam. Dozvieme sa viac o starších dielach zo 17. a 18. storočia aj novších, ktoré zmizli počas socializmu i po ňom, no napriek tomu sa na ne nezabudlo.

Mariánska potulka

30. júla o 17.00 h pred mestskou vežou

Sprevádza Adrián Kobetič

Mariánske témy patria k najčastejšie zobrazovaným námetom v umení 17. a 18. storočia. Možno ani neviete, kde všade sa v meste a rôznych sakrálnych priestoroch vyskytujú. Táto potulka vám predstaví množstvo viac či menej známych diel, ktorých ústrednou postavou je Panna Mária. Dozviete sa zaujímavosti o jednotlivých scénach a typoch jej zobrazenia, o vzniku konkrétnych diel aj celého mariánskeho kultu v Trnave i celej bývalej monarchii.

Výpalník Tököli

6. augusta o 17.00 h pred mestskou vežou

Sprevádza Emília Valachovičová

Hovorí sa, že by sme sa mali zameriavať na pozitívne stránky života, občas je však užitočné pripomenúť si aj tie horšie udalosti – už len preto, aby sme si vážili tie dobré a neopakovali chyby minulosti.

V potulke si priblížime tienistú časť histórie Trnavy, tragické leto 1683, kedy kurucký kráľ Imrich Tököli so svojím vojskom vypálil a vyplienil naše mesto.

Z výšky vodojemu

13. augusta o 16.30 h a o 18.00 h v areáli trnavského vodojemu

27. augusta o 16.30 h a o 18.00 h v areáli trnavského vodojemu

Sprevádza Miroslav Beňák

Ikonický symbol Trnavy roky púta zvedavé pohľady. Na tejto jedinečnej prehliadke Bellušovho vodojemu, ktorý je národnou technickou pamiatkou, sa dozvieme viac o vodárenskej sústave v regióne a zdrojoch vody, absolvujeme prehliadku areálu a celkom výnimočne si budeme môcť vychutnať aj vyhliadku na mesto z ochodze vodojemu vo výške tridsiatich metrov.

Okná a vitráže Trnavy

20. augusta o 17.00 h pred mestskou vežou

Sprevádza Daniela Zacharová

Tak ako sa o očiach vraví, že sú oknami do duše, o oknách platí, že sú čosi ako očami domu – sprostredkovávajú našim príbytkom pohľady a kontakt s okolitým prostredím. Premýšľali ste niekedy o tom, ako spôsoby riešenia a vzhľad okien v priebehu času podliehajú aktuálnemu vkusu a technickým možnostiam konkrétnej doby? Práve o týchto zaujímavostiach sa dozvieme počas potulky mestom.

Podrobnosti

Dátum:
1 januára, 1970
Čas:
0:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: