Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Tradícia netradične: Drevo

20 januára, 2022 @ 12:00 - 4 novembra, 2022 @ 18:00

Prvá časť nového výstavného cyklu ÚĽUV-u Tradícia netradične predstavuje fenomén drevo v súvislostiach, v akých ho nepoznáte. Dizajn od muzeálnych zbierok cez súčasnú tvorbu s pohľadom do budúcnosti.
Ústrednou témou ÚĽUV-u na rok 2022 sa stalo drevo, pričom bude dominovať aj v ďalších aktivitách organizácie. Filozofiou prvej materiálovej výstavy drevených predmetov je pomôcť objaviť novú energiu spolupráce majstrov výrobcov a ÚĽUV-u.

Snahou výstavy je oboznámiť s mnohotvárnosťou dreva

Snahou kurátorov výstavy dizajnérov Ferdinanda Chrenku a Václava Kautmana je oboznámiť verejnosť s mnohotvárnosťou dreva. Ako s nami žije, mení sa a stále prekvapuje. Výstava je výberom dizajnu v troch časových rovinách: história – súčasnosť – budúcnosť, nainštalovaného v tematických kontrastoch. Celky sú usporiadané v jednotlivých miestnostiach podľa výrazných funkcií predmetov. V nich drevo ako materiál dominuje – nádoby, nábytok, hračky, šperky, hudobné nástroje a palice.

Drevo ako materiál na tvorbu úžitkových predmetov ponúka nekonečné možnosti využitia. A hoc len jedna z tém súčasnej výstavy, napríklad nádoby, by ľahko obsiahla celý priestor galérie. Rozhodli sme sa však pre pestrosť pohľadu na spracovanie dreva. Výber sme podmienili oblasťami, kde sa prirodzene nachádza. Citlivý divák bude mať možnosť sledovať technologickú náročnosť práce s drevom od klasických ručných foriem spracovania cez mechanizované až po digitálne,“ približujú výstavu kurátori.

Prechádzku sprevádzajú veľkorozmerné obrazy

Vzhľadom na veľkosť výstavného priestoru nie je možné prezentovať osobne všetkých súčasných autorov v oblasti dreva. Výber tých najvýraznejších je preto na výstave prítomný cez virtuálnu galériu majstrov ÚĽUV-u. Prechádzku galériou dizajnu drevených úžitkových predmetov sprevádzajú veľkorozmerné obrazy štruktúr dreva. Atmosféru dopĺňa audiovizuálna inštalácia koncipovaná z ikonických starých filmových záberov.

Zameranie konceptu výstavy na úžitkovosť predmetov korešponduje s tradíciou. Dnes obdivované kusy starých mís či nábytku boli kedysi bežnou súčasťou domácností, len ich životnosť i vzťah ľudí k nim mali väčšiu trvácnosť ako v dnešnej dobe masívnej priemyselnej spotreby. Diela dnešných majstrov výrobcov a dizajnérov si zachovávajú trvácnosť cez svoju primárnu estetickú funkciu, hoci tvarovo sa núkajú na praktické využitie.

Vystavené predmety sú zapožičané z viacerých zbierok

Vystavené predmety sú zapožičané zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby, Slovenského národného múzea – Historického múzea, Slovenskej národnej galérie, Slovenského múzea dizajnu, Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru Bratislava, Školy umeleckého priemyslu Ružomberok, Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva Kremnica, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a zo súkromných zbierok vystavujúcich dizajnérov a majstrov výrobcov.

Výstavu uvádza plagát s fotografiou drevenej misy autora Tibora Uhrína. Misa Fosília je frézovaná na jeho autorskom zariadení. Na vlnkách z jaseňa pláva malá papierová lodička. Jej obraz v drevenom mori predstavuje symbolickú cestu večného hľadania krásy dreva.

Otvorené: pondelok až piatok od 12.00 do 18.00 hod.

Kurátori a autori výstavy: Ferdinand Chrenka, Václav Kautman

Výtvarno-technické riešenie: Peter Baumann

Nové médiá: Pavol Soukal

Grafický dizajn: Peter Simoník

Tradícia netradične: Drevo
Tradícia netradične: Drevo

Podrobnosti

Začiatok:
20 januára, 2022 @ 12:00
Koniec:
4 novembra, 2022 @ 18:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: