V týchto dňoch pribudli po meste Senica na stojiská odpadov nové zberné nádoby, ktoré budú slúžiť na separovanie použitého kuchynského oleja. Špeciálne upravené sivé nádoby sa budú nachádzať celkovo na 60-tich miestach, aby boli v čo najväčšej miere dostupné obyvateľom mesta.
Seničania mali aj doteraz možnosť separovať použitý kuchynský olej. Mohli ho v uzatvorenej PET fľaši vyložiť v deň zberu veľkoobjemového odpadu na stojisko, bezplatne odovzdať v Zberných surovinách Senica alebo na vybraných čerpacích staniciach pohonných hmôt. Množstvo ľudí sa však v ankete na sociálnych sieťach priznalo, že odpad vylieva do odpadu. Čo však málokto vie, že takéto nakladanie s použitým kuchynským olejom jednak zakazuje zákon, olej zanáša kanalizáciu, priťahuje nepríjemné hlodavce a znečisťuje vodu.
„Separovaním použitého kuchynského oleja tak budú Seničania chrániť nielen životné prostredie, ale ušetria aj náklady na opravy upchatých kanalizácií či deratizáciu,“ povedal Peter Turza, riaditeľ spoločnosti Technických služieb Senica a. s. Tá sa na zbere a spracovaní použitého kuchynského odpadu dohodla s firmou INTA spol. s r. o. Tá dodá zberné nádoby a bude zabezpečovať ich vývoz. Zo začiatku bude interval vývozov nastavený raz mesačne, v prípade potreby sa tento interval skráti. Spoločnosť INTA následne vo vlastných spracovateľských kapacitách na Slovensku zrealizuje priemyselné upravenie tohto materiálu pre následne úplné energetické využitie .
Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej a živočíšny tuk, či už po vyprážaní, z fritéz, ale aj taký, ktorý slúži ako nálev potravín napríklad z nakladaných rýb, zeleniny či syra. Do zbernej nádoby nepatrí akýkoľvek iný olej a tuky, ktoré nie sú rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Dôležité je zbierať čistý olej. Najlepšie je ho zliať cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu. Olej v riadne uzavretej nádobe potom vložiť priamo do zberného kontajnera. Z pohľadu ochrany životného prostredia je dôležité, aby zber a manipulácia s použitými olejmi a tukmi bol zrealizované tak, aby nemohlo dôjsť ku kontaminácii zberných miest olejom.
Po separovaní plastov, kovov, papiera, drobných elektrospotrebičov a biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu bude použitý kuchynský olej ďalšou komoditou, ktorú budú Seničania separovať a znižovať tak objem zmesového komunálneho odpadu končiaceho na skládke.
Mesto Skalica sa konečne dočkalo významného kroku v oblasti verejnej dopravy. Primátorka mesta, Oľga Luptáková,…
Podľa Štatistického úradu SR sa inflácia v októbri vyšplhala na 3,1 %, čo predstavuje tretí…
S blížiacim sa začiatkom nového roka prichádza významná zmena v oblasti vzdelávania na Slovensku –…
Aktuálne informuje dopravný servis Zelená vlna o hromadnej nehode na diaľnici D2 v smere od…
Mesto Senica získalo finančný príspevok z Plánu obnovy a odolnosti vo výške 4 158 118,26 eur s…
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa intenzívne venuje digitalizácii historických pokladov, ktoré nám pripomínajú bohaté kultúrne…