Rekonštrukcia Pamätníka padlým v 1.svetovej vojne v Kunove


Po rekonštrukcii Pamätníka padlým v 2. svetovej vojne v Senici prišla na rad ďalšia pamiatka. Tentokrát prejde rukami reštaurátora Pamätník padlým v 1. svetovej vojne v Kunove. 

Zámerom reštaurovania bude obnoviť pôvodný výtvarný výraz tejto pamiatky. Informuje o tom Mesto Senica. 

Vojnový pamätník tvorí kamenný stupňovitý pylón so sochárskou výzdobou a nápisovou tabuľou. V strede drieku pylónu je vlepená pamätná tabuľa z čiernej leštenej žuly. Na vrchnom stupni – strieške – je v kremičitom pieskovci vysekané figurálne súsošie efébskeho anjela v tunike a mierne rozpätými krídlami, ktorý pridržiava padlého kľačiaceho uniformovaného vojaka. 

V 1. svetovej vojne bojovalo 93 Kunovčanov. 23 sa ich domov nevrátilo. Boli medzi nimi aj básnik Martin Orgoník Kunovský a Ján Slezák, účastník vzbury v Kragujevaci. Pomník padlých v obci odhalili v roku 1927. Na pomníku je vytesaný nápis jeho zakladateľov. Na hlavici pamätníka je nápis „PADLÝM SPOLUOBČANOM“ a na sokli pamätnej tabule „Pomník postaviť dali ich pokrevný a verný spoluobčania“. Slávnostným rečníkom pri odhalení bol básnik a novoinštalovaný senický evanjelický farár Vladimír Roy. Realizátorom pomníka bola kamenárska firma Ferdinanda Štáblu z Hodonína. 

“Pamätník je v narušenom stave spôsobenom prirodzeným zvetraním povrchu. Mechanické poškodenie je výrazné najmä zozadu schodiska a na strieške. Zreteľné je aj sekundárne neodborné doplnenie hmoty kameňa svetlošedou cementovou maltou. Pôvodné striebrené písmená na žulovej doske sú už prestriebrené hliníkovým práškom so spojivom. Povrch sochy je okrem vymytého povrchu pokrytý hrubými vrstvami mikroflóry, teda zeleného machu. Okrem prachových nečistôt, obsahuje stmavnuté živičné výlučky, silice z okolitých ihličnanov a chemicky viazaný tmavý uhlíkový depozit. Spomínané nečistoty skresľujú farebnosť a charakter okrovo béžového povrchu prírodného kameňa. Toto všetko bude treba opraviť,” dopĺňa mesto na sociálnej sieti. 


Pridaj komentár