Jaskyniari: Podujatie s prehliadkou expozície v Plaveckom Podhradí


Jaskyniari z Plaveckého Podhradia pozývajú v sobotu 30.12.2023 od 9:30 h na predsilvestrovskú kapustnicu a prehliadku vynovenej expozície v Plaveckom Podhradí.

Zohriať sa môžete aj pri varenom vínku alebo čaji.

Expozícia Plavecký kras

Jaskyniari z Plaveckého Podhradia pripravili stálu expozíciu svojej činnosti a jaskynného výskumu Plaveckého krasu, lokality na rozhraní Bratislavského a Trnavského kraja. Hlavným partnerom projektu je Bratislavská župa.

Jaskyniari zároveň uvažujú o možnosti trvalejšieho prístupu do najznámejšej jaskyne na tomto území, ktorá sa nachádza pod Plaveckým hradom.

Miestom stálej expozície pod názvom Plavecký kras je bývalá sýpka v Plaveckom Podhradí. „Od obce sme dostali v roku 2014 tento objekt do prenájmu za symbolickú cenu, odvtedy pracujeme na rekonštrukcii budovy,“ povedal v roku 2020 Marián Grúz z občianskeho združenia Jaskyniari Plavecké Podhradie.

zdroj: NaZahori.sk

Jaskyniarstvo v Plaveckom krase má dlhú tradíciu

V Plaveckom krase je asi polovica z približne 300 jaskýň a jaskynných priestorov v Malých Karpatoch. Jaskyniarstvo v Plaveckom krase má dlhú tradíciu, písomné zmienky ho spomínajú už na začiatku 19. storočia. Novodobá história amatérskeho jaskyniarstva sa začala písať priekopníkmi prieskumu Plaveckého krasu v prvej polovici 50. rokov minulého storočia.

Jaskyniari z Plaveckého Podhradia

Plaveckí jaskyniari pôsobia organizovane na tomto území od roku 1972, ako samostatná skupina od roku 1975. Verejnosť ich pozná najmä prostredníctvom akcií, v ktorých sprístupňujú Plaveckú jaskyňu, najznámejší podzemný priestor Plaveckého krasu. Grúz pripomína, že tento podzemný krasový útvar má hneď tri špecifiká.

zdroj: BSK

 „V prvom rade je to vôbec prvá sprístupnená jaskyňa na území Slovenska,“ upozornil na historické zápisy, ktoré objavenie datujú do roku 1790 a jej sprístupnenie na začiatok 19. storočia. „Je to tiež druhá najteplejšia jaskyňa na Slovensku, kde sa teplota pohybuje okolo 11 až 12 stupňov, a je to hypogénna jaskyňa, teda jaskyňa formovaná nie zhora, ale zdola výstupnými minerálnymi prameňmi, obohatenými o CO2,“ vysvetlil jaskyniar.

zdroj: BSK


Pridaj komentár